zveřejněno: 23.03.2018

Táta na rodičovské: Jaké jsou výhody a nevýhody?

Pryč jsou ty doby, kdy obraz ideálního rodinného života znázorňoval ženu u kamen s dítětem v náručí, při mytí nádobí nebo praní prádla a muže při práci na polích nebo u vykonávání svého řemesla. Doba, ve které bylo životním posláním ženy být matkou, kuchařkou a pradlenou, už je dávno v nedohlednu. Dnes už ženy mohou volit, kupovat nemovitosti, podnikat. Žijeme v době neustálého vývoje a pokroku, a tak dnešní ženy nemusí prát prádlo v řece na kameni a společnost už je nevnímá jen jako poslušné hospodyňky a pečovatelky. Díky bohu se vývoj nevyhnul ani našim mužům, a tak není výjimkou tatínek, který rád pomůže s domácností, ať už s nádobím, úklidem nebo péčí o děti. Dnešní ženy (alespoň ty české) mají právo volby a záleží jen na nich, jaký život si zvolí. Samy si mohou určit, zda se vydají cestou ke kariéře anebo z nich budou plně oddané matky a manželky. Mohou se řídit svými potřebami a ambicemi a nemusí se přitom ohlížet na to, co od nich očekává společnost.
Táta na rodičovské: Jaké jsou výhody a nevýhody?

Tento veliký pokrok kupředu a ke svobodě žen má ale i své stinné stránky. Většina českých maminek už není maminkami na plný úvazek a často se brzy po narození dětí vrací do práce. Matka, která odchází brzy ráno do zaměstnání, poté běhá po nákupech, odpoledne se stará o domácnost, nemůže mít tolik elánu a energie věnovat se svým dětem jako maminka, která do práce chodit nemusí. Děti pak spíše, nežli v rodině vyrůstají v jeslích, u babiček, tet na hlídání a školních družinách. Protože dnes jsou si ženy a muži rovni, není neobvyklé, že leckterá žena má lepší pracovní pozici než její muž a vydělává tedy více peněz. To by mohl být jeden z hlavních důvodů, proč se taková žena bude chtít vrátit do práce co nejdříve po porodu. Pokud nechce, nebo nemůže své miminko dávat do jeslí ani jej svěřovat babičkám, je tu možnost, že na mateřské zůstane s děťátkem muž.

Jaké výhody získáte, když na rodičovské zůstane tatínek?

Získá na sebedůvěře

Pokud zůstane s miminkem doma tatínek, velmi rychle získá na sebedůvěře, co se týká péče o děti. Většina tatínků se ze začátku bojí s miminkem manipulovat. Mají obavy z oblékání a koupaní, aby miminko správně drželi a nějak mu neublížili. Pokud některé z těchto činností partnerovi přenecháte, brzy bude v péči o mimčo jistější.

Vybuduje si pouto

Dítě bude mít k tátovi silnější pouto a lepší vztah. Pouto mezi matkou a dítětem je silné už od prvních vteřin dětského života a každé kojení, pochování a přebalování se tento vztah ještě prohlubuje. Dítě zná zvuk matčina hlasu, a proto se v její blízkosti cítí v bezpečí. Tátové se o lásku a důvěru svých dětí musí snažit trošku víc než maminky.

Spravedlivé rozdělení pozornosti

Tatínek, který je na mateřské si nebude připadat opomenutý. Bude součástí všeho dění a nebude se cítit dítětem zastíněný, pokud se bude moci podílet na péči o něj.

Možnost volby

Žena, která má doma partnera, jenž je ochotný zůstat s dítětem na mateřské, se bude cítit volnější. Když se zeptáte dnešních bezdětných dívek, zda už uvažovaly o založení rodiny, většinou dostane odpověď:  „Ještě si chci trošku užívat.“ Nejen mládež, ale i dospělé ženy stále žijí v mýtech o tom, že s dětmi končí zábava a volnost. Ano, musíte svůj život jistým způsobem přizpůsobit k potřebám svého dítěte. To občas v ženách, které si zakládají na své nezávislosti, vyvolává pocit deprese. Připadají si uvězněné mezi plínkami a dudlíky. Často se to projeví tím, že pak zanedbávají péči samy o sebe. Pokud ale má taková žena partnera, který chce zůstat na mateřské místo ní a ona mu plně důvěřuje – může to fungovat ku prospěchu celé rodiny.

Jaké nevýhody plynou z toho, když je táta na rodičovské?

Odloučení

Maminka, která se rozhodne nechat své miminko doma s tatínkem, může zprvu cítit výčitky, že své dítě opouští. Začátky budou pravděpodobně velkou zkouškou vůle a sebezapření, aby každých deset minut nežhavila telefon a nekontrolovala, jak to doma probíhá.

Žárlivost

Když dítě trošku povyroste, může pracující maminku postihnout lehká žárlivost vůči tátovi, který zůstal na mateřské místo ní. On bude pravděpodobně ten, kdo objeví první zoubek, uvidí první krůčky dítěte, uslyší první slovo. Maminku může začít mrzet, že spoustu věcí promeškala a u hodně „poprvé“ nebyla. To je milé maminky cena, kterou nejspíše zaplatíte a je nutné ji zvážit předem.

Předsudky

Bohužel i v dnešní, tak vyspělé době, kdy jsou ženy rovné mužům a naopak, se najdou tací, jež Vás jako matku nemilosrdně odsoudí za to, že jste dala přednost práci před výchovou dítěte a přenechala péči o něj svému muži.

Závěrem Vám milé maminky přeji šťastné a spokojené dětičky. At už uvažujete Vy a Váš partner, že by na mateřské zůstal on anebo je to pro Vás nepředstavitelné, dobře si toto rozhodnutí promyslete. Měla by to být volba a rozhodnutí Vás obou, nejen Vaše nebo jen Vašeho muže. Sepište si a prodiskutujte všechna pro a proti a jistě se doberete k řešení, které bude pro Vaši rodinu a dítě to nejlepší. Neohlížejte se na předsudky z dob minulých, které stále přetrvávají a vložte do svého muže více důvěry. Ač spousta maminek pochybuje o „mateřském“ citu svých partnerů, vězte, že jsou námi ženami často podceňovaní. Možná budou v začátcích působit trošku nejistě, ale s Vaší pomocí určitě roli maminky také zvládnou. Když v dnešní době neexistuje pojem mužská a ženská práce a ženy mohou pracovat s vrtačkou, řídit auto, pilotovat letadla, tak proč by se o dítě nemohl postarat i chlap? Pokud mu dáte trochu důvěry, nebudete ho od péče o dítě odrazovat a on sám projeví zájem, jistě brzy zjistíte, že nenechá Vaše dítě trápit hlady nebo v mokré plence.

Já si kdysi zvolila, že budu stoprocentní mámou a syna jsem začala dávat do školky až ve čtyřech letech. Nezřídka jsem vyslechla nesouhlasné komentáře některých jiných matek, že je to pozdě. Nedbala jsem na jedovaté připomínky a uhájila si svůj názor, že jsem si nepřála dítě proto, abych ho od dvou let odkládala na osm hodin denně do školky. Držela jsem se svého přesvědčení, že mi ty chvíle se synem a čas jemu věnovaný nemůže nic nahradit. A víte co, nelituji. Dítě Vám odroste ani se nenadějete a ten nejkrásnější miminkovský čas už Vám nikdo nevrátí.

Autor článku: Barbora Šebestíková

 

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více