zveřejněno: 28.08.2015

Rodiče čekají na dítě 9 měsíců. Některé děti na rodiče i 10 let. Proč?

Děti bez rodičů, děti v ohrožení. Kdo to vlastně je? V běžné rodině řešíme, kdo dnes odveze Honzíka do školky, kdo nakoupí a kdo zase Honzíka vyzvedne, aby nebyl ve školce poslední. Naše děti mají rodiče, sourozence, prarodiče a kamarády. Život dětí se snažíme zpestřit, zaplnit zážitky a popisovat postupně ten bílý list, jímž je dětská duše v době narození. Co ale děti, které nemají na startu do života to štěstí, aby mohly vyrůstat ve své biologické rodině?

 Děti bez rodičů, děti v ohrožení. Kdo to vlastně je? V běžné rodině řešíme, kdo dnes odveze Honzíka do školky, kdo nakoupí a kdo zase Honzíka vyzvedne, aby nebyl ve školce poslední. Naše děti mají rodiče, sourozence, prarodiče a kamarády. Život dětí se snažíme zpestřit, zaplnit zážitky a popisovat postupně ten bílý list, jímž je dětská duše v době narození. Co ale děti, které nemají na startu do života to štěstí, aby mohly vyrůstat ve své biologické rodině?

 

V České republice je 23 000 dětí, které nevyrůstají se svou rodinou, ale v náhradní péči. Dobrá zpráva je, že 13 000 z těchto dětí je umístěno v tzv. náhradní rodinné péči, tedy v rodinách, které se o ně starají. Již méně lichotivý je fakt, že 10 000 dětí je stále ještě „vychováváno“ v ústavní péči, tedy v kojeneckých ústavech, nebo dětských domovech. Ty ale dětem nabízejí poznat jen velmi malou část běžného života. Rádi bychom Vám proto přiblížili, co je to pěstounská péče a proč ji považujeme za tak důležitou.

 

Život v jednom pokoji, aneb dospělí nikdy nespí

 

Iva se stala pěstounkou před dvěma lety. S manželem vychovávali dvě dcerky, které již obě chodily do školy a Iva se rozmýšlela, zda si pořídit ještě třetí dítě. Osud tomu asi chtěl a Iva se při školní akci jedné z dcer dala do řeči s maminkou spolužačky. Po chvíli zjistila, že paní není maminkou malé Lindy v pravém slova smyslu. Linda byla v rodině v pěstounské péči, protože její maminka měla problémy se závislostí a o Lindu se nebyla schopná starat. Ivu příběh tak zaujal, že navštívila Dobrou rodinu, která se o pěstouny stará a rodiny doprovází a začala se o pěstounství zajímat. Nakonec se místo pro třetí dítě rozhodla pomoci jendomu z dětí, aby nemuselo vyrůstat v dětském domově. Po absolvování formalit to šlo už celkem rychle a Iva s manželem začali navštěvovat 4 letou Šárkou, která se jednoho dne nastěhovala k nim domů. Děvčátko do rodiny rychle zapadlo, o to větší bylo Ivino překvapení, když jedné noci zjistila, že Šárka stojí v jejich ložnici mlčky úplně vyděšená. Iva se hned začala ptát, co se stalo, zda se holčička něčeho vylekala nebo snad měla zlý sen? Odpověď ji ale šokovala víc, než čekala. Šárka se totiž bála co se Ivě a jejímu manželovi stalo. Ve svých 4 letech totiž nikdy neviděla dospělého spát, a tak si myslela, že spí jen děti. Tety v dětském domově byly přece vždycky v noci vzhůru, když za nimi přišla! Děvčátko se tedy bálo, že se pěstounům něco stalo.

 

O co všechno přicházejí děti v ústavech, kde se jejich živost scvrkne do jednoho pokoje?   Dospělí nikdy nespí, jídlo se nenakupuje- podává ho totiž „ruka z okénka“- jsou to dostatečná fakta, proč dětem umožnit vyrůstat v rodině? Pro Ivu to byla a dosud i je jednoznačná odpověď na otázku, zda má smysl být pěstounem. A Šárka? Ta je přece třetím sourozencem obou Iviných dcer, a že je „pěstouně“ na ní vlastně nepoznáte!

 

Více informací o náhradní rodinné péči naleznete na www.dobrarodina.cz

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více