zveřejněno: 21.05.2018

Přivýdělek na rodičovské? V roce 2018 žádný problém!

V minulých letech nebyly zákony k maminkám, které by si rády přivydělaly při mateřské nějakou tu korunu navíc, příliš vstřícné. Rok 2018 přinesl hodně změn nejen v sociálních dávkách, ale také nabízí i lepší podmínky pro rodiče, kteří chtějí rodinnému rozpočtu pomoci nějakým přivýdělkem. Dnešní článek přináší všechny důležité informace o tom, na co si dát pozor a pro koho je taková práce vhodná.
Přivýdělek na rodičovské? V roce 2018 žádný problém!

V minulých letech nebyly zákony k maminkám, které by si rády přivydělaly při mateřské nějakou tu korunu navíc, příliš vstřícné. Rok 2018 přinesl hodně změn nejen v sociálních dávkách, ale také nabízí i lepší podmínky pro rodiče, kteří chtějí rodinnému rozpočtu pomoci nějakým přivýdělkem. Dnešní článek přináší všechny důležité informace o tom, na co si dát pozor a pro koho je taková práce vhodná.

Nepleťte si pojmy

Nejprve je nutné si uvědomit, že mateřská dovolená, při které matka pobírá peněžitou pomoc v mateřství (PPM) není totéž, jako rodičovská dovolená, při níž má rodič nárok na rodičovský příspěvek. Podmínky pro vykonávání přivýdělku jsou totiž v každém druhu „dovolené“ odlišné.

  • Mateřská dovolená:

Těsně před narozením dítěte a v době po porodu může žena pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Jde o dávku nemocenského pojištění a je vázána splněním povinné doby pojištění. PPM se vypočítává z příjmů obdobně jako nemocenská a činí 70 % ze mzdy. Peněžitá pomoc v mateřství se začíná vyplácet 6-8 týdnů před porodem a celkově se vyplácí po dobu 28 týdnů.

  • Rodičovská dovolená:

Na mateřskou dovolenou navazuje rodičovská dovolená, při níž má matka nárok na rodičovský příspěvek, který není oproti PPM vázán na nemocenské pojištění. Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, která se vyplácí na základě celodenní, řádné péče o dítě. Celková výše rodičovského příspěvku je paušální a činí 220 00 Kč. Matka si tedy může sama určit, jak velkou měsíční dávku chce pobírat a však musí být dodrženy dvě podmínky. Měsíční výše dávky může být maximálně 11 500 Kč, abyste však dočerpali plnou sumu, musíte rodičovskou pobírat minimálně 19 měsíců.

Nyní, když jsme si vyjasnili rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, zaměříme se podmínky, které umožnují rodičům přivýdělek i během pobírání dávek na dítě.

Přivýdělek na mateřské

Plánujete-li vstoupit zároveň s mateřskou dovolenou i do zaměstnaneckého poměru, můžete tak učinit až po 6 týdnech od porodu. Šestinedělí je náročné období plné změn a na tuto skutečnost zákony pamatují. Během šestinedělí novopečeným maminkám pracovat neumožňují.

Po uplynutí šestinedělí můžete směle uvažovat nad návratem do práce. Má to však podmínku. Nesmíte mít stejný pracovní poměr, ze kterého pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. V praxi to znamená, že můžete zůstat u stávajícího zaměstnavatele, ale nesmíte vykonávat tutéž práci (a to ani na zkrácený úvazek) na stejnou smlouvu, jako před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud tedy chcete zůstat u svého zaměstnavatele, je možné se s ním domluvit, aby Vám vystavil novou smlouvu (HPP, DPP, DPČ) na dobu během pobírání PPM na jinou pracovní pozici. V případě zaměstnání u jiného zaměstnavatele je to bez omezení. Je nutné ale počítat s tím, že pokud budete u jiného zaměstnavatele chtít nastoupit na stejný druh práce, jaký vykonáváte u stávajícího, budete od svého zaměstnavatele potřebovat písemný souhlas. Toto omezení neplatí ve vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Výše výdělku není nijak omezena a peněžitá pomoc v mateřství se nekrátí.

Podnikání

V případě, že čerpáte PPM z nemocenského pojištění, které jste si hradila jako podnikatelka, nemůžete v této samostatné výdělečné činnosti pokračovat. Neznamená to však, že se musíte podnikání vzdát. Postačí sehnat někoho, kdo bude pracovat za Vás (zaměstnance). Pokud jste měla podnikání jako vedlejší činnost, vůbec se ho mateřská dovolená nedotkne a můžete klidně v podnikání pokračovat. Dále Vám také zůstává možnost výdělku u jiného zaměstnavatele.

Pokud jste před nástupem na mateřskou dovolenou nepodnikala, můžete s tím v průběhu mateřské klidně začít a podnikáním si přivydělávat bez omezení. O peněžitou pomoc v mateřství tím nepřijdete.

Práce při rodičovské dovolené

Rodičovské dovolená přináší ještě méně omezení než mateřská. Jakoukoliv výdělečnou činnost můžete provozovat zcela svobodně. Je tedy možné nastoupit ke svému předchozímu (stávajícímu) zaměstnavateli na stejnou pracovní pozici anebo si najít jinou práci. Kvůli přivýdělku tedy není nutné dávat výpověď tam, kde Vám drží místo a kam se chcete po rodičovské vrátit.

Další možností výdělku je samostatná výdělečná činnost. Výhodou pro podnikatelky je, že od začátku rodičovské dovolené se její podnikání považuje za vedlejší činnost. Je tedy kromě jiného osvobozena od placení záloh na sociální a zdravotní pojištění a nemusí odvádět minimální daň.

Ať už jste podnikatelka nebo zaměstnanec, musíte splnit jedinou podmínku. Tou je zajištění patřičného dohledu a péče pro své dítě. V tomto případě mohou pomoci babičky, chůvy nebo třeba kamarádky a Vy můžete pracovat na plný úvazek a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. V případě, že se rozhodnete své dítě dávat do jeslí nebo školky, je nutné si uvědomit, že děti mladší dvou let mohou předškolní zařízení navštěvovat pouze 46 hodin měsíčně.

Bylo mou snahou Vám tímto článkem odhalit základní informace, které mohou být pro mnoho z Vás rozhodující, pokud uvažujete o návratu k práci. Stávající trh práce nabízí maminkám na mateřské či rodičovské dovolené spoustu pracovních příležitostí. Ať už chcete přilepšit rodinnému rozpočtu, šetřit na dovolenou či Vánoce anebo se realizovat i v jiných projektech, než je role maminky, může pro Vás být nová pracovní činnost tím pravým. Já Vám přeji hodně štěstí při hledání vhodného zaměstnání a také odvahu do nových začátků. Vaším prvním krokem k vysněné práci může být návštěva naší nové sekce „aktivní maminka“, do které pro Vás již teď připravujeme mnoho zajímavých pracovních nabídek.

Autor: Odmaminky.cz | Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více