zveřejněno: 23.11.2017

Pračky, sušičky a pračky se sušičkou

Jak si ulehčit praní a sušení Rodiče malých dětí, více než kdokoliv jiný, se musí dennodenně potýkat s hromadami špinavého prádla. Kvalitní a pečlivě vybrané spotřebiče zajistí, aby se z této povinnosti nestala otrocká práce. Pračka základem každé moderní domácnosti, v poslední době ale stále více nabývá na popularitě také používání sušiček.

Jak si ulehčit praní a sušení

Rodiče malých dětí, více než kdokoliv jiný, se musí dennodenně potýkat s hromadami špinavého prádla. Kvalitní a pečlivě vybrané spotřebiče zajistí, aby se z této povinnosti nestala otrocká práce. Pračka základem každé moderní domácnosti, v poslední době ale stále více nabývá na popularitě také používání sušiček. Velké množství prádla totiž často není kam rozvěšet, schne pomalu, může zatuchnout a zvyšuje vlhkost v místnosti. Pokud tedy zvažujete koupi sušičky, nebo ještě lépe rovnou sháníte celý pár, tedy sušičku i pračku, máme pro vás pár tipů. Abychom nezapomněli, dnešní doba nahrává i těm, kteří trpí nedostatkem místa a dva spotřebiče zkrátka nemají kam dát. Pro takové uživatele je vhodné zvážit kombinaci pračky a sušičky v jednom. O tom si ale více povíme dále v článku.

Jak vybrat pračku a sušičku

Při výběru pračky a sušičky lze postupovat takřka totožně. Pro všechny velké spotřebiče totiž platí jeden důležitý krok, a to podívat se na energetický štítek. Z něj se dozvíte vše podstatné o kapacitě, účinnosti, spotřebě a hlučnosti daných spotřebičů, tedy nejpodstatnější informace, které byste měli při výběru zvážit. Vždy je důležité pátrat po co nejlepších hodnotách, teda energetické třídě A+++, třídách účinnosti A, nízké hlučnosti apod. Ideální hodnoty se mohou postupně měnit, proto doporučujeme při výběru nahlédnout do nějakého aktuálního článku o tom, jak vybrat pračku nebo jak vybrat sušičku, kde se dozvíte, jaké jsou nejlepší parametry pro dané spotřebiče. Kromě stránky s testy vám pomohou také různé srovnávače cen například zbozi.cz, nebo google nakupy kde najdete vybranou sušičku u různých obchodníků a můžete vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Pokud vybíráte pračku a sušičku najednou, je velmi důležité zaměřit se hlavně na odstřeďování pračky. To by mělo dosahovat rychlosti alespoň 1 200 otáček za minutu, ideální je i vyšší. Pokud totiž v prádle zůstane nadbytečná vlhkost, sušička s ním bude mít daleko více práce a ve výsledku jej buď nevysuší dostatečně, nebo bude prodlužovat program sušení, a to se vám zbytečně prodraží.

Druhým krokem při výběru je zaměřit se na funkce a vybavení. U velkých spotřebičů už je dnes prakticky samozřejmostí integrovaný displej a časovač. Užitečný je také zvukový signál nebo osvětlení bubnu, velmi užitečná je množstevní automatika, která snižuje spotřebu automatickým nastavením programu na základě množství prádla. Pokud máte malé děti, doporučujeme zkontrolovat si přítomnost dětské pojistky a zaměřit se také na funkce, jako je například antialergický program praní.

Pračky se sušičkou

Jak jsme již zmínili, pračky se sušičkou jsou trochu specifické. Jde o hybrid mezi dvěma spotřebiči, jehož hlavní výhodou je úspora místa. Pokud opravdu bojujete s nedostatkem míst a nemáte kam prádlo pověsit, ani kam postavit sušičku (mimochodem, sušičku a pračku lze umístit také na sebe), bude toto řešení pro vás to pravé. Pro jejich pořízení mluví také cena těchto spotřebičů, koupě pračky se sušičkou zpravidla vyjde levněji než pořízení pračky a sušičky zvlášť.

Zde je ovšem jistý háček. Pořizovací cena je sice nižší, ale provozní náklady pro pračku se sušičkou jsou často i více než dvojnásobné oproti nákladům při používání pračky a sušičky zvlášť. Jde samozřejmě pouze o orientační čísla, ale rozdíl dva a více tisíc ročně už se může v rodinném rozpočtu citelně projevit. Pokud tedy zvažujete koupi pračky se sušičkou, rozhodně doporučujeme nevybírat jen tak naslepo, ale podívat se po nějakém testu nejlepších praček se sušičkou, abyste následně zbytečně nepřepláceli na nákladech.

[ komerční sdělení ]
Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více