zveřejněno: 10.05.2018

Odplenkování aneb učíme na nočník

Většina maminek se v této kapitole výchovy svých dětí nechá strhnout a ovlivnit okolím. My matky si zkrátka nemůžeme pomoct. At už vědomě nebo nevědomky, často porovnáváme dovednosti a vyzrálost svých dětí s dětmi kamarádek. Odpovězte upřímně sama sobě. Kolikrát jste si v duchu povzdechla, když se vám kamarádka chlubila, že její dítko už umí lézt, sedět, chodit nebo jezdit na kole, protože to Vaše to ještě neumí, a to je o půl roku starší? Kolikrát jste si připadala zahanbená, když Vás Vaše matka, tchýně či babička bombardovaly dotazy, kdy už konečně začnete učit své dítě na nočník nebo utrousily poznámku „on ještě pořád nosí plenky?“
Odplenkování aneb učíme na nočník

Většina maminek se v této kapitole výchovy svých dětí nechá strhnout a ovlivnit okolím. My matky si zkrátka nemůžeme pomoct. At už vědomě nebo nevědomky, často porovnáváme dovednosti a vyzrálost svých dětí s dětmi kamarádek. Odpovězte upřímně sama sobě. Kolikrát jste si v duchu povzdechla, když se vám kamarádka chlubila, že její dítko už umí lézt, sedět, chodit nebo jezdit na kole, protože to Vaše to ještě neumí, a to je o půl roku starší? Kolikrát jste si připadala zahanbená, když Vás Vaše matka, tchýně či babička bombardovaly dotazy, kdy už konečně začnete učit své dítě na nočník nebo utrousily poznámku „on ještě pořád nosí plenky?“

Existuje několik různých signálů, podle kterých leze poznat, že je dítě připravené vzdát se plenky. Máme pro Vás pár tipů, aby u Vás odplenkování proběhlo hladce, bez stresu a bez slziček.

Doba se mění a s ní i výchovné metody. Naše babičky (u některých z nás i maminky) se pyšnily tím, že jejich děti chodily úspěšně na nočník už před prvními narozeninami. V dobách látkových plen, kdy musely maminky každou plenku vymáchat, vyprat, vyvařit a vybělit bylo přirozené učit své děti na „hrneček“ v brzkém věku, protože s touto dovedností odpadlo mamince mnoho každodenních starostí. Oproti tomu dnes nejsou výjimkou tříleté (i starší) děti s plenkou.

Kdy je dítě připravené?

Při učení dítka na nočník nemá smysl příliš tlačit na pilu nebo ho k tomu nutit. Vyvolalo by to u dítěte spíše opačný efekt. Předčasné posazování na nočník dítě zbytečně stresuje.

Nejdůležitější je všímat si signálů. Každá maminka zná své dítě dokonale. Pozná rozdíl mezi pláčem „všimněte si mě“ a pláčem „něco mě bolí“, rozpozná už předem v chování svého dítka, že něco vyvedlo ještě dříve, než se samo přizná. Maminka pozná, když se dítě stydí, je smutné nebo je nemocné. Každé dítě se projevuje jinak, ale některé signály se u většiny dětí podobají. Stejně tomu tak je i při (nebo během) čůrání a dělání bobíka. Jaké jsou tedy základní signály, že je dítě připravené vzdát se plenky?

 • Dítě dokáže porozumět složitějšímu úkolu

„Běž prosím do kuchyně, na stole je ubrousek, umyj si s ním pusinku.“ Pokud Vaše dítě zvládá a chápe takovéto náročnější úkoly, dokáže pochopit i to, k čemu je nočník a kdy jej má použít. Podle psychologů nastává toto období u většiny dětí někdy mezi 15 a 18 měsícem. Nezapomínejte ale, že každé dítě je originál. To, co jde jednomu na roce a půl, s tím může mít jiné problémy ještě ve třech letech. Vyvarujte se proto srovnávání svého dítěte s ostatními a respektujte jeho vlastní vývoj.

 • Když to dokáže zadržet

Jestliže dokáže dítě zadržet větší množství moči je to další známka toho, že je připravené. Pokud pozorujete u svého drobečka, že má dlouhou dobu suchou plenku a pak je najednou úplně naducaná, znamená to, že už Vaše dítě zvládá ovládat močový měchýř.

 • Vyhledává soukromí

Ve chvíli, kdy začnete pozorovat změny v chování u svého dítěte během vykonávání potřeby, je to pro Vás další známka jeho připravenosti odložit plenky. Většina dětí si najednou začne hledat soukromí. Poodejde nebo se schová, aby na „tu“ činnost mělo klid. Zpravidla to poznáte i na výrazu obličeje. Soustředění a zarputilé snažení Vašeho dítka v koutě místnosti nebo na zahradě za stromem značí, že je schopno ovládat svěrače, poodejít na klidnější místo a až poté si ulevit.

Žádné kroky zpět!

Říká se, že trpělivost přináší růže. V tomto případě Vám přinese něco lepšího. Odměnou Vám budou suché tepláčky Vašeho dítka a dáreček v nočníku.

Ačkoliv může být pro mnohé maminky vrátit se po několika nehodách k plence pokušením, vydržte! Pokud dítě už umí chodit na nočník v domácím prostředí, ubraňte se nutkání dát svému dítěti plenku „co kdyby náhodou“. Jestliže jedete autem, půjčujete dítko babičce nebo plánujete delší procházku, přiberte s sebou do kabelky raději náhradní tepláčky a kaťátka. Občasným vracením se k plenkám jen dítě zmatete.

Noc bez plínek

Ukládat své dítě k nočnímu spánku bez plenky můžete začít zkoušet poté, co bylo alespoň tři noci za sebou suché. V této fázi se Vám rozhodně budou hodit jednorázové podložky, které uchrání matraci před případnou nehodou.

Dobré je zvykat dítko na jistý režim před spaním. Ve večerních hodinách je vhodné upravit svému dítěti pitný režim. Pokud je Vaše dítě zvyklé chodit spát po večerníčku (po 19 h), dejte mu poslední pití nejdéle v 18 h. Další prevencí proti nočnímu počůrávání je buzení dítka na nočník během noci. Já této metodě příliš nefandím a svého syna jsem budila pouze jednou za noc (kolem půlnoci), než jsem šla sama spát a obešlo se jeho odplenkování bez jediné nehody.

Závěrečné tipy, jak odplenkování usnadnit sobě i dítěti v několika bodech:

 • Nezačínejte příliš brzy. Respektujte vývoj svého dítěte.
 • Udržte si klid a trpělivost. Přílišný nátlak, tresty či kárání dítě od dalších pokusů jen odradí.
 • Chvalte a odměňujte. I když se občas nějaká ta nehoda přihodí, nezapomínejte své dítě dostatečně povzbudit a pochválit i za to, že si samo řeklo (i když možná pozdě).
 • Oblečení vybírejte pečlivě: V době odvykání raději vynechte ze šatníku svého dítka kšandy, pásky, lacláče, overaly a podobné kousky, které se složitě svlékají. Dlouhé svlékání může být příčinou nehody a tím i zklamání Vašeho dítka z nepovedené akce.
 • Nesrovnávejte své dítě s ostatními.
 • Někdy pomůže i motivace. U některého dítěte zafunguje odměna za plný nočník, jiné může motivovat obrázek oblíbené pohádkové postavy na nočníku.
 • Nočník stále na dosah. Je dobré, když má dítě nočník stále na očích.
 • Kdo si hraje, nečůrá: Naučte své dítě, že nočník není jiná verze židličky, ale slouží jen a pouze na tu určitou činnost. Nedovolte mu si hrát na nočníku s autíčky, prohlížet knížky a podobně (to byste na výtvor mohla čekat i půl dne). Jediná hra, která je povolená, je učení používání nočníku medvídky, panenky a jiné plyšové potvůrky.
 • Stereotyp pomáhá: Rozhodně se Vám vyplatí zavést v chození na nočník určitou rutinu a nabízet dítku nočník v pravidelných intervalech (před spaním, po spaní, před jídlem, před odchodem z domu atd.).
 • Odpor k nočníku: Z vlastní zkušenosti vím, že dítě může mít k nočníku odpor. Zkuste tedy koupit svému dítku prkénko na WC a stoličku, která mu usnadní přístup a možná tím problém s nočníkem vyřešíte. Můj syn nočník naprosto odmítal, ale na záchod se naučil během týdne.

Velikou chybou rodičů je, když reagují na nějakou tu nehodu negativně nebo podrážděně. Podle odborníků mají děti nárok na občasné nehody během dne do čtyř let věku a během noci dokonce do pěti let. Buďte proto trpěliví a nepeskujte své dítě, pokud to občas nestihne. Každé začátky jsou těžké a Vy jste jistě nebyli jiní.

Autor: Barbora Šebestíková

 

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více