zveřejněno: 27.03.2018

Novinky v sociálních dávkách a příspěvcích 2018: Se kterými změnami mohou rodiče počítat?

Rok co rok si pro nás obyčejný lid naši zákonodárci připravují mnoho změn. Ani letošní rok není výjimkou, a tak od ledna přišlo v platnost mnoho změn, které se přímo dotýkají každého z nás. Protože může být občas složité vyznat se ve všech novinkách, představíme si v dnešním článku především alespoň ty, které ovlivní život rodinám s dětmi.
Novinky v sociálních dávkách a příspěvcích 2018: Se kterými změnami mohou rodiče počítat?

Rok co rok si pro nás obyčejný lid naši zákonodárci připravují mnoho změn. Ani letošní rok není výjimkou, a tak od ledna přišlo v platnost mnoho změn, které se přímo dotýkají každého z nás. Protože může být občas složité vyznat se ve všech novinkách, představíme si v dnešním článku především alespoň ty, které ovlivní život rodinám s dětmi.

Přídavky na děti

Od letošního roku bude přídavek na děti dostupnější pro více rodin. Koeficient rozhodného příjmu se zvýšil na 2,7 násobek životního minima z původního 2,4 násobku.

Rodičovský příspěvek

Jedna ze změn, která přilepší rodinám s dětmi, se týká i rodičovského příspěvku. Byla zrušena horní hranice pro maximální měsíční výši dávky při zrychleném čerpání. Hranice 11 500 Kč byla zrušena a maximální měsíční dávka může odpovídat nejvýše 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu. Rodiče tedy dostanou možnost vyčerpat celý rodičovský příspěvek rychleji, a to už za půl roku. Pro ty, co se chtějí rychle vrátit do zaměstnání, bude tedy podpůrčí doba včetně mateřské trvat asi rok.

Vícerčata

Pokud jste rodičem dvojčat či vícerčat, zvýší se Váš celkový objem příspěvku na 1,5 násobek běžné výše rodičovského příspěvku, celkem tedy na 330 000Kč.

Otcovská

Další novinkou letošního roku je takzvaná otcovská. Na tuto dávku má nárok tatínek dítěte, který o něj pečuje anebo osoba (žena i muž), která přezvala dítě do péče nahrazující péči rodičovskou. Otcovská bude začínat v den, který si sami určíte během 6 týdnů ode dne narození dítěte, nebo ode dne jeho převzetí do péče, jestliže nedosáhlo věku 7 let. Dávka bude náležet za dobu 7 kalendářních dnů, a to ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Její výši si můžete spočítat v online kalkulačce na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Očkování a léky

Nově byl také snížen limit, nad který Vám zdravotní pojišťovny budou vracet zaplacené doplatky na léky. U osob do 18 let a nad 65 let je limit snížen na 1 000 Kč. U osob nad 70 let je limit snížen na 500 Kč.

Věkové omezení se počítá včetně kalendářního roku, ve kterém jste daný věk dovršili. Pokud nespadáte ani do jedné kategorie, limit pro vás zůstává stejný, a to ve výši 5 000 Kč.

Od 1. ledna 2018 máte v rámci hrazeného očkování také možnost nechat proti papilomaviru očkovat i chlapce. Ti budou mít očkování hrazeno v případě, že bylo zahájeno od dovršení 13. roku věku do dovršení 14. roku věku.

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je nově hrazeno i očkování proti invazivním meningokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b, pneumokokovým infekcím a proti chřipce, a to u vybraných pojištěnců.

Sleva za školku

S nárůstem minimální mzdy roste i maximální možná daňová sleva za umístění dítěte do školky. V letošním roce tak bude možné odečíst až 12 200 korun, což je o 1 200 korun více než v roce loňském.

Sirotčí důchod

Od 1. února letošního roku se zmírňují podmínky pro nárok na sirotčí důchod. Nově vznikne nárok i v případech, kdy zemřelý rodič získal jen krátkou dobu důchodového pojištění, a to aspoň jeden rok výdělečné činnosti, popřípadě u osoby starší 38 let aspoň dva roky.

Daně

Od ledna 2018 se zvyšuje daňová sleva na první dítě ze současných 1 117 korun na 1 267 korun měsíčně, tedy ze současných 13 404 Kč ročně na 15 204 Kč ročně. Zaměstnanci, kteří nechávají zúčtování daně na svém zaměstnavateli, to poznají hned na lednové výplatě. Kdo podává daňové přiznání sám, ten si vyšší slevy započítá až v přiznání, které bude odevzdávat na začátku roku 2019. Částky daňové slevy na další děti zůstávají pro rok 2018 stejné jako v loňském roce, na dvě děti to je 1 617 korun a na tři a více 2 017 Kč.

Autor článku: Barbora Šebestíková

 

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více