zveřejněno: 26.04.2018

Nebezpečí během horkých dnů aneb jak poznat přehřátí u dětí a jak se mu vyvarovat?

Kalendář nám sice stále ještě hlásí jaro, ale venkovní teploty spíše připomínají teplé letní dny. Sluneční paprsky nabývají na své síle a tím vzniká i řada rizik spojených s létem. Nejen sebe bychom měli chránit před horkem a přímým slunečním zářením, ale musíme myslet především na své děti. Jak své děti uchránit před nebezpečným přehřátím?
Nebezpečí během horkých dnů aneb jak poznat přehřátí u dětí a jak se mu vyvarovat?

Kalendář nám sice stále ještě hlásí jaro, ale venkovní teploty spíše připomínají teplé letní dny. Sluneční paprsky nabývají na své síle a tím vzniká i řada rizik spojených s létem. Nejen sebe bychom měli chránit před horkem a přímým slunečním zářením, ale musíme myslet především na své děti. Jak své děti uchránit před nebezpečným přehřátím?

Teplé slunečné počasí většinu nás láká k vodě, na opalovací lehátka nebo na deky. Užíváme si krásného počasí, sluníme se, koupeme, opalujeme a oddáváme se vodním hrátkám. S tím jsou ale spojená i některá nebezpečí, kterým lze předcházet dodržováním několika základních pravidel.

Pitný režim

Během celého roku je velmi důležité dbát na pravidelný přísun tekutin, pokud chceme, aby naše tělo fungovalo správně a vyhnuli jsme se mnoha zdravotním obtížím. V období horkých dní je dodržování správného pitného režimu o to důležitější. Proč? Dostatečný přísun tekutin je nezbytný k ochlazování organismu. Za mírného počasí a při běžném zatížení organismu je potřeba dodat svému tělu alespoň 1,5 litru tekutin, u dětí se doporučené množství liší podle věku dítěte. Miminka krmená tekutou kojeneckou stravou z pravidla nepotřebují další přísun tekutin, nicméně během letních dní je vhodné dávat svému miminku pít kojeneckou vodu. Pro batolata je ideálním pitím balená neperlivá voda nebo dětské čaje.

  • U dětí od 4-7 let je doporučené množství tekutin 1,6 litru za den.
  • U dětí od 7-10 let je to 1,8 litru za den.
  • Děti od 10-15 let by měli během dne vypít něco kolem 2,5 litru.
  • U lidí od 15 let je doporučené množství tekutin na den asi 2,8 litru.

Mějte na paměti, že v teplém počasí se objem potřebných tekutin až ztrojnásobuje. Při nedostatečném pitném režimu dochází k bolestem hlavy, rychlejší únavě a dalším nepříjemným symptomům. Organismus se může poškozovat dlouhodobě a poškození ledvin pak může být nevratné.

UV záření a ochrana před sluncem

Působení UV paprsků na Vaši pokožku představuje pro kůži velkou zátěž, a co teprve pro jemnou a slabou pokožku Vašeho dítěte. Ne všichni jsou na UV záření stejně náchylní, záleží na tipu pokožky. Nejcitlivější jsou většinou „světlé“ typy lidí (s blond či nazrzlými vlasy a porcelánovou kůží), ale nikdy byste neměli zapomínat na aplikaci vhodného krému s ochranným faktorem. Dokonce i během jarních dní, kdy slunce ještě nemá takovou sílu, je vhodné použít na sebe i své děti krém s faktorem nejméně 30 a nezapomínejte ani na „skrytá“ místa, jako jsou ušní boltce, krk či prsty u nohou, které Vám vykukují ze sandálů. Vhodná pokrývka hlavy u dětí, by měla být samozřejmostí.

Co je přehřátí organismu a jak k němu dochází?

K přehřátí organismu dochází při delším pobytu v horkém, eventuálně vlhkém prostředí, během něhož dochází ke ztrátě tekutin, poruše termoregulace a stoupání tělesné teploty až na 41 °C. Přehřátí může být pro děti velmi nebezpečné. Nejčastěji přehřátí organismu způsobuje:

  • Úpal – vzniká při působení horka a neschopnosti těla odvádět teplo.
  • Úžeh – je způsobený nadměrným vystavování těla přímému slunci.
  • Vyčerpání z horka – kombinace úpalu a nadměrné ztráty tekutin, vede k dehydrataci.
  • Křeče – způsobuje vyčerpání z horka a ztráta iontů díky nadměrnému pocení.

Příznaky přehřátí

Úžeh

Pokud má Vaše dítě úžeh projeví se u něj obtíže jako je slabost, nevolnost nebo zvracení, ekzém či puchýře, horečka i zimnice.

Úpal

Při úpalu bude mít Vaše dítě zarudlou, horkou a suchou pokožku, vysokou horečku a rychlý puls. Úpal může mít ovšem i mnohem závažnější projevy jako jsou křeče, ztráta vědomí či otok mozku. Při úpalu by se dospělý postižený měl vyhnout konzumaci alkoholu, protože ten potíže zhoršuje.

Vyčerpání z horka

U vyčerpání z horka převládají známky rozšíření cév až dehydratačního šoku. Projevuje se bledou šedou kůží, pocením a nevolností. Později může dojít ke slabosti, zrychlení pulsu, klesnutí krevního tlaku a mdlobám.

Křeče z horka

V tomto případě je obvyklá velká bolest svalů, nejprve na končetinách, což omezuje pohyblivost rukou a nohou, popřípadě i svalů na břiše.

První pomoc při přehřátí

Postiženého nejdříve ze všeho přemístěte do chladnějšího prostředí, uložte ho do polohy vleže se zvýšenou hlavou. Poté odstraňte všechny obepnuté a tísnící části oděvu. Dále můžete postiženému pomoci ochlazováním povrchu těla proudem vzduchu nebo studenými obklady. Pokud je postižený při vědomí, podávejte mu tekutiny, ale NESMÍ být ledové. Pokud situace vyžaduje, vyhledejte lékařskou pomoc.

Dbejte na pitný režim svých dětí a raději se vydejte k vodě až po poledni, kdy už intenzita slunečních paprsků není tak vysoká a buďte pozorní k prvním příznakům přehřátí.  

Autor: Barbora Šebestíková

 

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více