zveřejněno: 14.05.2018

Mámo dej mi prso, aneb kdy je vhodné přestat kojit?

Mateřské mléko je bezesporu nenahraditelné. Nejen u lidí, ale vlastně u všech savců. V prvních měsících života miminka má mateřské mléko a kojení rozhodující vliv, a to jak po stránce výživové, tak i na psychický a imunologický vývoj dítěte. Dnešní otázka ovšem nezní, zda kojit, ale jak dlouho kojit. Kdy je správná doba odstavit dítě a místo prsu mu nabídnout lahev? Do jakého věku své dítě kojit? Do roka, do dvou nebo třeba do pěti? Na tuto otázku se pokusíme najít odpověď.
Mámo dej mi prso, aneb kdy je vhodné přestat kojit?

Mateřské mléko je bezesporu nenahraditelné. Nejen u lidí, ale vlastně u všech savců. V prvních měsících života miminka má mateřské mléko a kojení rozhodující vliv, a to jak po stránce výživové, tak i na psychický a imunologický vývoj dítěte. Dnešní otázka ovšem nezní, zda kojit, ale jak dlouho kojit. Kdy je správná doba odstavit dítě a místo prsu mu nabídnout lahev? Do jakého věku své dítě kojit? Do roka, do dvou nebo třeba do pěti? Na tuto otázku se pokusíme najít odpověď.

Kojení: Věčná příčina sváru

Co člověk, to názor, říká moudré rčení. V otázce, jak dlouho by měla matka kojit své dítě, to platí dvojnásob. Nejen, že je kojení ošemetné téma mezi maminkami, babičkami a kamarádkami, ale na toto téma vedou vášnivé diskuse dokonce i lékaři, psychologové a laktační sestry. Dva týdny, šest měsíců? Je rok hodně nebo málo? Je vhodné dítě odstavit, nebo čekat do doby, kdy už prs nechce? Má o tom rozhodnout matka, nebo se má řídit potřebami svého dítěte?

Mléko nad zlato

Mateřské mléko je to nejlepší, co můžete prvních šest měsíců od narození svému děťátku nabídnout. Plně pokrývá výživové potřeby miminka. S jeho pomocí se tvoří tolik potřebná imunita dítěte, která ho bude ovlivňovat celý jeho život. Nelze podcenit ani výhody kojení po psychické stránce. Během těchto intimních okamžiků a bezprostřední blízkosti se vytváří mezi matkou a dítětem velmi silné pouto, což má příznivý vliv na vývoj kojence. Je proto více než vhodné, aby bylo dítě plně kojeno alespoň prvních šest měsíců.

Od půlroku do roku

Mezi šestým a dvanáctým měsícem dítěte učí maminka své děti pozvolna na příkrmy. Miminko už je aktivnější, a proto mu samotné mateřské mléko nemůže výživově stačit. Dítěti hrozí především nedostatek železa a pokud má maminku vegetariánku, tak navíc i nedostatek vitaminu B12. Přesto je ale význam mléka stále veliký a je v této době nezbytnou součástí dětské stravy. Nemůže-li být dítě kojeno, je nutné mu podávat mléko umělé.

Pozor na zoubky!

Mezi prvním a druhým rokem je mateřské mléko již pouhým doplňkem stravy. Tady se názory odborníků sice rozcházejí, nicméně faktem je, že důležitost mateřského mléka pomalu ustupuje. Poskytuje dítěti jen část potřebné mléčné dávky (většinou třetinu až polovinu), zbytek by měly tvořit mléčné výrobky, jako jsou sýry, mléčné kaše, jogurty a podobné. Význam výživové i imunologické hodnoty mateřského mléka klesá tím, jak se postupně zavádí příkrmy a dítě si vytváří svou vlastní fyziologickou střevní flóru. Občasné kojení do dvou let je dítěti stále prospěšné.

Od dvou let

Výživový a imunologický význam mateřského mléka zaniká po druhém roce batolete. Po fyzické stránce ho tříleté dítě zkrátka k ničemu nepotřebuje. Nelze však opomenout psychologický význam kojení.

Kdy přestat?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Je to rozhodnutí každé maminky a rozhodně není potřeba s odstavením příliš spěchat. Pokud má z kojení dobrý pocit matka i dítě, není důvod, proč v něm nepokračovat. Nebylo zjištěno, že by kojení starších dětí jakkoli nevhodně působilo na jejich vývoj. Jestliže ale maminku kojení staršího dítěte bolí nebo je ji to jinak nepříjemné, nemusí se zdráhat kojení ukončit nadobro. Stejně tak pokud dítě prs odmítá, odvrací hlavičku a podobně, neměla by jej maminka do kojení nutit.

Někteří psychologové se dokonce ztotožňují s názorem, že takto dlouhodobé kojení není z psychologického hlediska moc zdravé. Vazba mezi matkou a dítětem by měla být již dávno vybudovaná a vzájemný vztah by měl být upevňován jinými společnými zážitky, které odpovídají věku dítěte. Mnohdy jde prý spíše o závislost matky na dítěti, kdy nechce odstřihnout tu pomyslnou pupeční šňůru a čelit faktu, že její dítě už dávno není ten maličký uzlíček, který si přinesla z porodnice.

Ve svém okolí mám zástupkyně z obou stran. Jedna zastává názor, že kojit maximálně do jednoho roku je tak akorát a že pokud je dítě schopné říct si o jídlo a samo se najíst, tak není důvod kojení protahovat. Oproti tomu druhá strana vidí pravdu a správnost v názoru, že pokud situace dovoluje, je kojení vhodné i v předškolním věku.

Milé maminky, ať už kojíte nebo chcete kojit své dítě do jednoho roku či do pěti let, nenechte se ovlivnit předsudky. Je pouze a jen na Vás a potřebách Vašeho dítka, jak dlouho se rozhodnete kojit.

Autor: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více