zveřejněno: 23.05.2018

Když přijde rozvod: Co dělat, aby děti nebolel?

Rozvod znamená pro děti bolestivé období a je jedno, jak staré jsou, nebo že Váš rozvod probíhá v poklidu a „civilizovaně“. Nezáleží na tom, že se dokážete s manželem/kou na všem rozumně domluvit a je úplně jedno, že jsou Vaše děti už velké. Rozvod zkrátka dělá děti nešťastnými a to za všech okolností. Obecné přesvědčení, že dospělé děti či miminka rozvod rodičů příliš nezasáhne je mylné. Rozvodem se ničí rodinné vztahy a pouta, na které se děti mohly doposud spolehnout.
Když přijde rozvod: Co dělat, aby děti nebolel?

Rozvod znamená pro děti bolestivé období a je jedno, jak staré jsou, nebo že Váš rozvod probíhá v poklidu a „civilizovaně“. Nezáleží na tom, že se dokážete s manželem/kou na všem rozumně domluvit a je úplně jedno, že jsou Vaše děti už velké. Rozvod zkrátka dělá děti nešťastnými a to za všech okolností. Obecné přesvědčení, že dospělé děti či miminka rozvod rodičů příliš nezasáhne je mylné. Rozvodem se ničí rodinné vztahy a pouta, na které se děti mohly doposud spolehnout.

Pokud k rozvodu dospějí dva bezdětní lidé, je to pouze jejich soukromá věc, ale v případě rodiny, kde jsou děti, by měl být rozvod až tou nejkrajnější možností, jak vyřešit manželskou krizi. I když každým rokem rozvodovost stoupá a není tudíž slovo „rozvod“ pro Vaše děti úplnou neznámou, i přesto je rozpad rodiny velmi zasáhne. Žádné dítě si nepřipustí, že by rozvod mohl postihnout i jeho rodinu. Spoléhá se na péči, ochranu a lásku obou rodičů a potřebuje je oba bez rozdílu. Každý z nich má v životě dítěte nezastupitelnou roli a to nejen v dětství. Rozvod je těžkým obdobím pro všechny, jen reakce se liší. Jak rozvod rodičů prožívají děti v různém věku a jak jim přicházejícím rozvodem nezpůsobit trauma?

Děti v předškolním věku

U malých dětí je velmi častým jevem, že z rozchodu rodičů viní sebe. Je to způsobeno tím, že v mnoha rozporech mezi rodiči, kterým byly svědkem, se ať přímo či nepřímo účastnily. Rodiče si mnohdy neuvědomují, že pokud řeší své sváry hádkou před dítětem, tak v něm vyvolávají pocit viny. Zvláště pokud je předmětem sporu výchova. Nejčastější příčina vzniku sporů mezi rodiči, kteří si neumí nebo nechtějí rozumět bývá právě výchova společných dětí. Každý z nás už zažil situaci, že dítěti něco zakázal, zatímco ten druhý rodič mu to vzápětí dovolil. Proto se snažte své problémy řešit klidně a bez přítomnosti svých dětí. V opačném případě se totiž Vaše dítě bude cítit opuštěné a bude mít strach, že ho opustí i druhý rodič. Tato úzkost se projevuje tím, že dítě nerado opouští domov a odmítá kamkoliv chodit bez doprovodu opatrujícího rodiče. Dítě neustále sleduje matku (otce, pokud jej má v péči) a když mu zmizí z dohledu, propadá panice. V pozdějším věku mohou mít tyto děti problémy i s chozením do školy, protože se budou bát, že po návratu ze školy doma rodiče nenajdou.

Větší děti

Děti od 7 do 12 let, které zasáhne rozvod, se na své rodiče zpravidla zlobí. V tomto věku se dítě ztotožní s rodičem stejného pohlaví a vžívá se do jeho role. Dívky si říkají „kdybych byla na mámině místě, nekřičela bych na tátu kvůli pohozeným ponožkám, byla trpělivější a nehádala se s ním“ a chlapec si představuje, jak by byl v těle táty pozornější a jak by nikdy nezapomněl zavolat, když se zdrží v práci.

Puberťáci a dospělé děti

Ano, i velké děti rozvod rodičů vnímají bolestivě. Není výjimkou, že spolu rodiče i přes partnerské problémy vydrží, dokud děti nevyrostou a pak se teprve rozvedou. Jenže to budou Vaše děti vnímat jako podvod. Jestliže Váš puberťák celou dobu žil v přesvědčení, že je mezi Vámi a partnerem vše v pořádku a najednou se dozví, že vše bylo jinak, jak se asi bude cítit? Bude se ptát sám sebe, zda může rodičům vůbec něco věřit. Nehledě na to, že děti jsou velmi vnímavé. Pokud tedy nejste s partnerem mistry v předstírání, jistě Vaše dítě vypozoruje nějaké změny. Ať už ve vzájemném chování rodičů k sobě či při řešení nějakého problému. Můžete pak snadno vštípit svým dětem mylný obraz toho, jak má harmonická rodina vypadat, který si přenese i do svých budoucích vztahů.

Jak dětem rozvod alespoň trochu ulehčit?

  • Upřímnost – to by měl být základní kámen při řešení jakékoli krize. Řekněte svým dětem pravdu i když se Vám může zdát brutální. Lži a polopravdy stejně časem vyplavou na povrch a Vaše dítě jim bude muset dříve či později čelit. Zároveň by muselo zpracovat i to, že jste ho obelhali.
  • Vzájemný vztah – na obou rodičích záleží. Je důležité, aby dítě udržovalo vzájemný, blízký, pravidelný vztah i s rodičem, který ho nemá v péči. A na rodiči je, aby se o své dítě zajímal. Pokud rodič nemá tušení, jaké koníčky jeho dítě navštěvuje, jak se jmenuje jeho nejlepší kamarád, kdy má školní představení nebo fotbalový zápas či jaké známky má ve škole – je to o ničem.
  • Nenuťte dítě k návštěvám – nechce se Vašemu dítku k tátovi? Nenuťte ho. Zkuste partnerovi situaci vysvětlit a najít společné řešení například v tom, že se všichni setkáte na nějakém dětském hřišti či v zoo a prožijete den společně. V opačné případě si totiž dítě nebude pamatovat to, že si den s tatínkem užilo, ale v hlavě mu utkví, jak ho rodiče násilím strkali do auta.
  • Vzájemná úcta a respekt – vyvarujte se nepěkným poznámkám na účet partnera. Spolkněte všechnu hořkost a zapomeňte na pocit zrady. Alespoň v přítomnosti Vašeho dítěte. Tím, že budete svého partnera před dítětem pomlouvat ničemu neprospějete, jen se bude dítě cítit nepříjemně, anebo v něm vypěstujete averzi vůči partnerovi a nebude ho chtít vídat. Což není zrovna fér. Ani k druhému rodiči ani k dítěti. Vaše dítě miluje oba své rodiče a je to tak správné. Vždyť i Vy jste se navzájem milovali. Nezapomínejte na to.
  • Pozor na falešné naděje – asi každé dítě, jehož rodiče se rozešli doufá, že se k sobě jednou máma a táta vrátí. Pokud je Vám jasné, že taková situace nenastane, nenechte své děti žít v představě, že je rozchod jen dočasný.
  • Shovívavost je namístě – mnoho dětí zasáhne rozvod rodičů natolik, že se mohou objevit malé, ale i větší problémy. Pokud jste s partnerem udělali vše nejlépe, jak jste mohli a Vaše dítě přesto začalo mít problémy ve škole, pomočuje se nebo se pere s kamarády, buďte shovívaví. Nejprve si s dítětem v klidu promluvte, než ho začnete tvrdě trestat. Je vhodné zvážit i pomoc rodinného poradce či psychologa.

Pokud právě procházíte těžkým obdobím rozvodu, přeji Vám i Vašim dětem, aby šrámy, které způsobí, byly co nejmenší. Jestliže máte spokojený a harmonický vztah, važte si ho a pracujte na něm. O vztah, stejně jako o květiny je nutné pečovat. Nezapomínejte partnerovi říkat, co pro Vás znamená a že si ho vážíte. Oceňte i maličkosti, které pro Vás i pro rodinu dělá. Vždyť i obyčejné „děkuji“ umí zázraky.

Autor: Odmaminky.cz | Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více