zveřejněno: 03.05.2018

Když děti mají prázdniny, přichází starosti rodičů s hlídáním

Pokud nepatříte mezi ty šťastnější rodiče, kteří se v případě nouze či prázdnin mohou spolehnout na babičky a dědečky, řešíte několikrát za rok dilema, komu svěřit své děti na hlídání během prázdnin, ředitelského volna nebo svátků. Většina babiček a dědečků dnešních dětí je stále ve stavu zaměstnaných, a tak pracující rodiče, kteří nemají možnost volného čerpání dovolené, často musejí své děti svěřit do péče někoho „cizího“. Jaké má dnešní rodič možnosti, když musí chodit do práce a nemá možnost svěřit děti na hlídání někomu z rodiny?
Když děti mají prázdniny, přichází starosti rodičů s hlídáním

Pokud nepatříte mezi ty šťastnější rodiče, kteří se v případě nouze či prázdnin mohou spolehnout na babičky a dědečky, řešíte několikrát za rok dilema, komu svěřit své děti na hlídání během prázdnin, ředitelského volna nebo svátků. Většina babiček a dědečků dnešních dětí je stále ve stavu zaměstnaných, a tak pracující rodiče, kteří nemají možnost volného čerpání dovolené, často musejí své děti svěřit do péče někoho „cizího“. Jaké má dnešní rodič možnosti, když musí chodit do práce a nemá možnost svěřit děti na hlídání někomu z rodiny?

Kamarádky nad zlato

Pokud máte to štěstí, že je Vaše kamarádka zrovna na mateřské, pracuje z domova anebo nemusí chodit do práce a je ochotná si za malý úplatek přibrat na pár hodin denně na hlídání i Vaše zlatíčko, je to pro Vás skoro jako výhra v jackpotu. Tohle řešení je pro Vaše dítě i pro Vás asi nejméně stresující. Kamarádku i její rodinu dobře znáte, není to pro Vaše dítě cizí člověk, a tak jej můžete bez obav svěřit do rukou hodné tetě od vedle. Pokud má ještě navíc Vaše kamarádka stejně staré dítě, jako je to Vaše, můžete jít do zaměstnání s klidným vědomím, že si po Vás nebude Vaše zlatíčko příliš stýskat a zabaví se hrami s kamarádem.

Dovolená na střídačku

Další, i když ne příliš ideální možností, je čerpání nemocenské nebo střídavé dovolené s partnerem/manželem. V prvním případě nebude pravděpodobně příliš nadšený ze vzniklé situace Váš zaměstnavatel. Pokud budete každé prázdniny se svým dítětem na nemocenské, riskujete přinejmenším „problémy“ v práci. V tom horší případě bude v sázce celé Vaše zaměstnání. Ani druhá možnost, kdy s partnerem budete čerpat dovolenou na střídačku, není příliš ideální. Sice bude o Vaše dítko vždy postaráno alespoň jedním z rodičů, ale upřímně: co je to za dovolenou, když ji netráví celá rodina pohromadě.

Chůvy a tety na hlídání

Jestliže nemáte možnost svěřit své dítě kamarádce a nechcete riskovat svou práci díky dlouhodobé „neschopence“, máte ještě možnost poptat se ve svém okolí, zda nemá někdo aktivní babičku, kamarádku nebo sestru, která by si ráda přivydělala hlídáním. I tato možnost tu je, ovšem některé maminky se ji zdráhají využít, a to z důvodu obav, nechat své dítě na starost cizímu člověku, o kterém toho mnoho nevědí, a jejich dítě jej příliš nezná. Určitě bych v tomto případě věnovala velkou pozornost doporučením a zkušenostem ostatních maminek.

Hurá na tábor

Pro větší děti, které jsou aktivní, společenské a rády se účastní různých dobrodružství, bude vidina letního tábora nebo školy v přírodě lákavá. Zatímco Vy budete chodit do zaměstnání, bude si Vaše dítko užívat her a radovánek na táboře nebo jiném zábavném pobytu s ostatními dětmi pod dozorem zkušených vedoucích. Věnujte ale dostatek času a energie do výběru konkrétního pobytu a určitě nechte i své dítě, aby se mohlo na výběru podílet. Také je důležité investovat čas do důkladné přípravy. Více o tom, jak připravit sebe i děti na pobyt na táboře se dočtete v našem článku STRACH Z ODLOUČENÍ: KDYŽ SE DÍTĚTI ZAČNE STÝSKAT

Soukromé jesle a mateřské školy

Posledního června se většině družin a školek zavřou na příští dva měsíce brány. Jestliže nechcete nebo nemáte možnost využít žádnou z předchozích variant, nabízí se v některých městech i možnost zapsání menších dětí na období prázdnin do soukromých jeslí či mateřských škol. Výhoda soukromých zařízení spočívá v tom, že na rozdíl od těch státních během léta nezavírají. Můžete například svému dítěti domluvit hlídání na jeden či dva dny v týdnu a kombinovat to s hlídáním babičkou, kamarádkou nebo vlastní dovolenou. Cenově tato možnost vychází dráž než příměstský tábor, ale pokud máte doma menší dítko, které je ještě zvyklé po obědě chodit spát, je tato varianta určitě vhodnější. Tato zařízení mají klidnější režim, zpravidla nabízí dobré a rodinné zázemí se zkušeným pedagogickým personálem.

Místo družiny příměstský tábor

Jedním z nejvyužívanějších způsobů, jak zajistit dětem program během prázdnin jsou příměstské tábory. Běžně lze najít tábory, které přijímají děti od tří let. Cena za jeden den se pohybuje okolo 300 korun, ale přirozeně lze najít i mnohem dražší. Pobyt na příměstském táboře zahrnuje zpravidla jídlo na celý den, pití a program, který bývá opravdu nabitý. Od soutěží a různých sportovních aktivit po setkání se zajímavými osobnostmi. Některé tábory také nabízejí i různá tematická zaměření a jim přizpůsobený program. O Vaši ratolest se většina táborů postará od 7 h až do 18-19 h.

Autor: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více