zveřejněno: 26.11.2018

Kdy říci dětem o Ježíškovi?

Tuto otázku si položí snad každý rodič na světě, souhlasíte? Jakou máte zkušenost a jak jste se s tím poprali u Vás doma? Kápli jste božskou nebo jste zakecávali?
Kdy říci dětem o Ježíškovi?

Kdy říci dětem o Ježíškovi?

Blíží se Vánoce a pro některé rodiče to budou poslední svátky, kdy jejich potomek věří na Ježíška. Jenže, kdy je ten správný čas? Většina rodičů se dětem snaží zachovat magičnost Vánoc, co nejdéle. Jenže ve škole by se mohl stát terčem posměchu a pravdu by se dozvěděl necitlivě. Skončete to včas. Jedním z důvodů, proč děti nastupují do školy ve věku 6 let je schopnost rozeznat realitu od fantazie. Podle některých odborníků je to také čas pro sdělení pravdy dětem o Ježíškovi, Mikulášovi a čertech. Ježíšek snadno skončí ve světě fantazie.

Jak na to?

Neříkejte dítěti pravdu u vánočního stromečku nebo vánoční večeře. Připravujte ho na to postupně. Klidně po celý rok. Opatrně mu sdělte, že někdy kupujete dárky vy. Ježíšek toho má hodně a potřebuje vaši pomoc. Zapojte ho nákupů dárků pro babičky a dědy. Pomoc Ježíškovi jistě neodmítne. Nechte část výběru dárků na něm.

Ježíšek dělá Vánoce tajemnější a pohádkové, sdělte dětem, že s ním zažívají pohádkovou proměnu a že Vánoce pohádkové zůstanou.

Pokud se vás dítě, které už chodí do školy, na rovinu zeptá, nezapírejte. Žádné trauma mu tím nezpůsobíte. Děti odhalení většinou nijak neřeší a jsou spokojené, že o dárky nepřijdou. Dalším impulsem k odhalení může být, když dítě zatouží dát někomu z rodiny pod stromeček dárek. I kdyby to byl jen sáček s bonbony.

Zachovejte kouzlo Vánoc

I když má dítě pochybnosti nebo už vůbec nevěří, zvyky ponechejte. Pište i nadále dopis Ježíškovi a dejte ho za okno. Druhý den místo za oknem nechte prázdné.  Nanoste dárky pod stromeček v jeho nepřítomnosti a zazvoňte na zvoneček. Očekávání v jeho rozzářených očích se jistě nezmění. Rozvíjíte v dětech fantazii. Postupně je zapojte do pořizování a balení dárků pro kamarády nebo prarodiče. Budou dychtivě sledovat, co kdo komu připravil za dárky.

 

 

 

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více