zveřejněno: 30.07.2018

Kdy je ten správný čas na nočník

"Už má skoro 2 roky, měl/a by začít chodit na nočník." "Já už jsem tě v jeho věku pomalu odnaučovala nosit plínky." "Škoda, že jsi tak líná a nenutíš malého čurat venku." A další narážky od okolí, že jste něco podobného už někde slyšela? Kdy vlastně přichází ten správný okamžik, posadit dítě poprvé na nočník?
Kdy je ten správný čas na nočník

Nejde o medaile a úspěšné zvládnutí chození na nočník není ani měřítkem schopností a kvalit matek, ani soutěž o to, které dítě je šikovnější a geniálnější. Schopnost začít vědomě používat nočník souvisí s dozráváním centrální nervové soustavy, kterou ale neurychlíte.

Dříve matky chtě nechtě musely rychle přistoupit, občas k drsným metodám, odnaučování nošení plen. Protože prakticky neexistovaly jednorázové pleny. Byly pouze látkové. Ty se musely velmi zdlouhavě prát, namáčet, drhnout a následně škrobit, sušit a žehlit. To maminku velmi zdržovalo, tak spěchala na odnaučení dítka nosit plíny.

Dnes je to trochu jednodušší, především v tom, že jsou JEDNORÁZOVÉ PLENY, které jednoduše vezmete kamkoliv a kdekoliv ji dítku vyměníte.

Vzhledem k tomu, že ovládání svěračů a nervů reagujících na signály o naplnění močového měchýře a vůbec zralost psychiky dozrává později, těžko si lze představit, že by to vaše batole mohlo splnit dříve než mezi 15. a 18. měsícem.

První seznámení s nočníkem může být i zábava. Zapojte uzdu fantazie a jděte na to pomalu.

Dneska je větší tolerance a přístup rozumnější, více se respektuje vývoj dětí. Hlavně nesmíte podléhat tlaku okolí. To i mě u prvního syna dalo docela zabrat. A že byl tlak od maminky či babičky velmi silný. Začali jsme mezi 18. a 24.měsícem života syna.

Zprvu nám to nešlo vůbec. Jako by mi ty nehody dělal schválně. Uprostřed léta mu byly dva roky a začalo mne to hodně mrzet, že nám to stále nejde. Tak jsem to vzdala a znovu nasadila pleny, protože jsem prostě neměla tolik trpělivosti.

Když synovi bylo přesně na den 2,5 roku plenu sám odhodil a řekl: "Mamíííí, číííí....."

Od té doby ještě pár nehod bylo, ale šlo to jako po másle. Dnes mu byly 3 a je plně bez plen i na noc. Vše si jako by "zorganizovala" ta jeho šikovná hlavinka. :-)

Takže maminky a tatínci obrňte se trpělivostí, vyprdněte se na řeči ostatních (jak oni cokoli dělali, jak oni to či ono) a od necelého 2.roku života vašeho prcka mu podsouvejte nočník.

A ono to přijde. Někde jsem četla, že "zdravá" hranice je 2,5 roku, kdy by dítko mělo být alespoň přes den bez plenek.

autor: Odmaminky.cz

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více