zveřejněno: 16.04.2018

Kdy je správný čas, aby dítě spalo v pokojíčku samo?

Jste-li rodič odrostlejšího dítěte, jistě jste už řešili otázku, kdy je ten správný čas, aby dítě spalo v pokojíčku samo. Pokud máte doma čerstvě narozené miminko, toto nelehké rozhodování Vás teprve čeká. Názory rodičů na to, od kdy je vhodné začít své děti učit samostatnosti a nechat ho v pokojíčku bydlet samotné se hodně liší. Jeden tábor rodičů zastává názor, čím dříve, tím lépe, a naopak druhá skupina je zastoupena rodiči, kteří nechávají tuto volbu na svých dětech a dovolují jim spát s nimi v posteli tak dlouho, jak jejich děti sami chtějí.
Kdy je správný čas, aby dítě spalo v pokojíčku samo?

Jste-li rodič odrostlejšího dítěte, jistě jste už řešili otázku, kdy je ten správný čas, aby dítě spalo v pokojíčku samo. Pokud máte doma čerstvě narozené miminko, toto nelehké rozhodování Vás teprve čeká. Názory rodičů na to, od kdy je vhodné začít své děti učit samostatnosti a nechat ho v pokojíčku bydlet samotné se hodně liší. Jeden tábor rodičů zastává názor, čím dříve, tím lépe, a naopak druhá skupina je zastoupena rodiči, kteří nechávají tuto volbu na svých dětech a dovolují jim spát s nimi v posteli tak dlouho, jak jejich děti sami chtějí.

Odpověď na otázku, kdy je ten správný čas, není úplně jednoznačná. Ve většině rozhodnutí je třeba řídit se svým instinktem a potřebami svého dítěte. Ve svém okolí jsem vypozorovala různé názory. V každé rodině je k samostatnosti jejich nejmladších členů přistupováno trošku jinak.

Tábor benevolentních rodičů

Tato skupina je zastoupena rodiči, kteří rozhodnutí o tom, zda je jejich ratolest připravena spát sama v pokojíčku bez přítomnosti dospěláků, nechávají přímo na svém dítěti. Takový rodič by se občas mohl nazvat i „úzkostlivým“ rodičem. Ve svém okolí mám takových maminek a tatínků hned několik. Jsou to různé osobnosti, různých povah a profesí, ale dva charakteristické znaky mají společné. Jsou to rodiče jedináčků a měli své dítě v pozdějším věku. Lze tedy říci, že “starší“ rodiče jsou na své děti více fixované, neumí nebo nechtějí příliš prosazovat svou autoritu a špatně se smiřují s tím, jak rychle jejich děti rostou. Když mi má kamarádka svěřila, že s nimi její devítiletý syn stále ještě pravidelně spí v manželské posteli, dost mě to šokovalo. Kamarádka si to zdůvodňuje tím, že je zkrátka klidnější, když má syna u sebe. Jedním dechem ale přiznává, že to je i velká zkouška pro její manželství, protože se její muž často cítí odsunutý na druhou kolej. On sám mi svěřil, že ačkoliv svého syna nadevše miluje, bylo by občas skvělé, kdyby měli se ženou čas jen sami pro sebe navzájem. Kromě času, kdy je jejich chlapec ve škole a oni mají výjimečné volno v práci, už nemají žádnou jinou příležitost být jen partnery namísto stoprocentních rodičů. Mě osobně přijde neustálá přítomnost tak velkého dítěte v ložnici rodičů nepřirozená a pro manželský nebo partnerský vztah jako velká zátěž. To je ale pouze můj subjektivní názor.

Rodiče s pevnými zásadami

Neboli “krkavčí“ matka. Ano, i takovou přezdívkou jsem byla od svého okolí občas titulována. V každé rodině je většinou jeden rodič „měkkouš“ a druhý je ten „zlý policajt“. Jeden z rodičů platí u svých dětí za spiklence, který se přimlouvá u toho druhého, více dětem dovolí a snáze se nechá uprosit a ten druhý je naopak zásadovější a méně oblomný. Celkově to způsobuje vyváženost a harmonii ve výchově, pokud se tyto dvě povahy obou rodičů navzájem dostatečně respektují. U nás jsem za krkavčí matku já. Když byl synovi jeden rok, koupili jsme mu jako narozeninové překvapení novou postel ve tvaru modrého závodního auta. Vymalovali jsme mu pokojíček do závodních motivů a já usoudila, že je na čase, aby měl pokojík sám pro sebe. Manžel se mnou tento názor tak úplně nesdílel. Zdálo se mu příliš brzy, aby mohl náš drobeček spát celou noc úplně sám. Nakonec ale souhlasil. Musím přiznat, že první dva týdny byly opravdu zkouškou nervů. Můj muž, který má měkké srdce, se totiž během prvního roku synova života stal vrchním uspávačem. Nejdříve to bylo drbání na čelíčku před spaním. Poté to byla písnička na dobrou noc. Za několik dní to byly už tři písničky a houpání v náručí, dokud syn neusnul. Časem se z toho stalo dvouhodinové pochodování po bytě se synem v náručí a hitparáda ukolébavek. Nakonec ani to nestačilo a synek byl i po několikahodinovém maratonu stále plně čilý a rozhodně se nechystal spát, a tak manžel vsadil na pohádky. Nejdříve to byla jedna, za pár dní už to byly tři. Právě v době, kdy se synovi blížily první narozeniny, začal být ten uspávací rituál neúnosný, a tak jsem se do toho vložila já. Nastolila jsem režim jedné pohádky a jedné písničky na dobrou noc, syn dostal nový pokojík a my se odstěhovali do ložnice. První týden byl hodně uplakaný. Synek ležel v postýlce a řval. Každá matka bezpečně pozná rozdíl mezi pláčem “něco strašného se mi děje“ a pláčem „vydírám své rodiče“. Pro muže to byl ovšem jen pláč. Slyšel plakat svého synka a já, v té chvíli nejhorší matka na světě, jsem mu holýma rukama bránila, aby šel své dítě utěšit.  A tak, aby nedocházelo k výměně názorů, brával můj manžel v tomto období psa na dlouhé večerní procházky. Podle jeho slov „jinak bych na tebe musel zavolat sociálku“. První týden vydržel synek plakat v postýlce něco přes hodinu. Druhý týden to bylo den ode dne lepší. Až nakonec zjistil, že máma tam s ním pořád je, i když ji zrovna nevidí a chodil spinkat po své písničce a pohádce na dobrou noc bez pláče. Chviličku si povídal, tahal za kolotoč a pak klidně usnul. Tuto bitvu o nervy jsem nakonec vyhrála.

Nejen při učení samostatnosti, ale ve většině výchovných momentů je úspěch závislý na rodičovské výdrži, důslednosti a občas kruté neústupnosti. Osvojte si se svým dítkem nové tradice a rituály, kterými své děti před spinkáním uklidníte. Mazlete se, zpívejte ukolébavky a vydržte!

Autor: Barbora Šebestíková

 

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více