zveřejněno: 15.06.2017

Jak vybrat první jízdní kolo pro dítě

Jaro je pomalu a jistě tady a s ním i každodenní pobyt venku s dětmi. Kdo si pobyt venku více užívá, děti nebo rodiče? Za mě si to mohou užívat všichni, a to tehdy když dětem připravíme, tzv. půdu předem, a to platí i u výběru kola. Když zvolíte správné kolo, tak pak se nemusíte bát dát dětem trochu volnosti, ať si jízdu na kole užijí a užijí si ji po svém.

 

Níže naleznete tipy, jak dětem kolo vybrat. Výběr kola nepodceňujte, protože dítě může z mnoha důvodů dostat strach a už ho na kolo nedostanete! Správným výběrem kola se tomuto můžete vyhnout.

 

JAK KOLO VYBRAT

 

1.    Společně s dítětem.

Kupovat kolo bez dítěte je nesmysl!

 

2.    Zvolte správnou velikost.

Pořízení kola není levná záležitost, ale nákup většího kola s tím, že déle vydrží, je špatně. Dítěti se bude špatně jezdit.

Největší chyba je to u prvního kola, protože pokud dítě nedostane jistě na zem, aby mohlo zabrzdit, nikdy se nebude na kole cítit jako ryba ve vodě.

 

Dítě na kolo posaďte a hned vidíte, zda je pro něho vhodné. Doporučené velikosti k věku berte pouze jako orientační, každé dítě je jinak vysoké, i když stejně staré. 

 

1 

 

3.    Barva kola

Děti mají oblíbené barvy a „přes to nejede vlak“. Ale jede, můžete děti trošku obalamutit. Kolo změníte k představě dítěte pomocí doplňků, které promění kolo na kolo vysněné a milované. Dokupte košík, zvonek, světlo atd.

Když se kolo líbí, máte skoro vyhráno. Dítě ho bude chtít všem ukázat a předvést se na něm.

 

4.    Bezpečnost

Všechny dětská kola prodávána na trhu musí splňovat normy, ale dala bych si pozor na levná kola ze supermarketu. Raději kupte kvalitní kolo bazarové, než takové podezřele levné.

 

Nezapomínejte na bezpečnostní doplňky:

-       helma – kupte kvalitní, poznáte ji podle toho, že má seřizování hlavy pomocí kolečka.

Dítěti dávejte helmu, i když jedete jen kolem domu. Buďte v tomto zodpovědní, dítě pochopí, že kolo a helma patří k sobě. Doporučuji dávat helmu už dítěti na odrážecí motorku, jak kvůli zvyku, tak kvůli bezpečnosti.

-       reflexní prvky – na oblečení, nálepky na kolo, klidně i dětskou reflexní helmu.

Také nezapomeňte děti seznámit s tím, jak se mají na chodníku, na cestě na kole chovat.

 

Jelikož moje děti znají pravidla a mají bezpečnostní prvky atd., tak si jízdu užívají a já s nimi.

 

2

 

 

Možná si říkáte, proč nákup prvního kola takto řešit, nebylo by jednoduší objednat nějaké kolo, které vyskočí jako první z internetového prohlížeče? Pro Vás by to asi jednodušší bylo, ale pro dítě v žádném případě.

 

Dítě musí získat ke kolu důvěru, naučit se ho bezpečně ovládat a získat na něm stabilitu. Pokud tohle dítě má a zvládá dokonale techniku jízdy, kupte nové, větší kole, ale opět nepřeskakujte velikosti mílovými skoky.

 

Všechno v článku uvedené nejsou jen nějaké rady a doporučení, kterých je plný internet, ale jsou to ty věci, které mám vyzkoušené a díky kterým dcera ve 2 letech jezdila na kole s postranními kolečky a ve 2,5 letech si sama řekla o jejich sundání
a ve 3 letech zvládala techniku jízdy dokonale a mohla dostat kolo větší, ale stále takové, aby dosáhla bezpečně na zem.

 

3

 

Samozřejmě každé dítě je zralé na jízdu na kole v jiném věku, ale proč mu seznámení s jízdou na kole neulehčit.

 

Vždy by mělo mít dítě z jízdy radost, nenuďte ho do ježdění. Jediný neúspěch může dítě odradit. Buďte i vy, rodiče, trpěliví, některé dítě sedne a jede, některé potřebuje času více a Vaši podporu déle.

 

Pevně věřím, že když dodržíte tyto rady, tak Vás děti mile překvapí a vy se budete společně s nimi radovat z prvního kola a z první samostatné jízdy na něm.

 

 

(Autor článku: ODMAMINKY.CZ-Klára Klimecká) 

(Zdroj fotografií: autor) 

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více