zveřejněno: 07.05.2018

Dudlík: Nezbytná součást výbavičky nebo začátek problémů?

Dudlík, dudan, šidítko, dudu, dudák, dudýnek… existuje mnoho pojmenování pro tuto malou vychytávku. Pro spoustu nastávajících čerstvých maminek je dudlík nezbytnou součástí dětské výbavičky. Není ale jeho využívání pro naše děti spíše škodlivé? Jaké jsou klady a zápory používání dětských dudlíků?
Dudlík: Nezbytná součást výbavičky nebo začátek problémů?

Dudlík, dudan, šidítko, dudu, dudák, dudýnek… existuje mnoho pojmenování pro tuto malou vychytávku. Pro spoustu nastávajících čerstvých maminek je dudlík nezbytnou součástí dětské výbavičky. Není ale jeho využívání pro naše děti spíše škodlivé? Jaké jsou klady a zápory používání dětských dudlíků?

V dnešní době je nabídka trhu téměř neomezená. At už pro své dítě vybíráte kočárek, lahvičky, dětské chůvy nebo postýlku, máte na výběr z mnoha variant materiálů, designu i barev. Stejně tak je tomu i v nabídce dudlíků. Liší se barvami, tvary, materiály i velikostmi. O tom, jak vybrat ten správný dudlík pro Vaše miminko si povíme někdy příště. Dnes se zaměříme na ožehavou otázku, zda je vůbec pro naše děti používání dudlíků správné a bezpečné a jaká rizika jsou s tím spojená.

Dudlík – ožehavé téma nejen mezi rodiči

Nejen mezi rodiči, ale také mezi pediatry a psychology je dudlík velmi ožehavým tématem. Jeden tábor jsou zarputilý odpůrci dudlíků a ten druhý naopak velcí zastánci. Nejprve je nutné si uvědomit, že dudlík není řešení pokaždé, když miminko zapláče. Rodiče by se v první řadě měli řídit potřebami svého miminka a učit se rozpoznávat jeho reakce. Pokud dítě pláče, zpravidla Vám tím říká, že se mu něco nelíbí anebo mu něco chybí. Jestliže jste si jistí, že má Vaše miminko suchou plenku, je nakrmené, není mu zima ani horko, netrápí ho prdíky nebo rostoucí zoubky a není nemocné, netouží po Vaší pozornosti či pochování v náručí a vyloučili jste i všechny další možné příčiny pláče svého novorozence, teprve potom je možné vzít si na pomoc k utišení svého miminka dudlík. Možná je dudlík právě to, po čem v danou chvíli dítko touží.

Výhody dudlíku

  • Dudlík funguje. Výhodou dudlíku je, že dokáže malé dítě rychle uklidnit a uspat. Pokud miminko při usínání něco vyruší, může se zase ke spánku samo „ududlat“, aniž by potřebovalo ukonejšit od rodičů.
  • Nehrozí cucání palce. Děti s dudlíkem v pusince si s velkou pravděpodobností nezačnou cucat palec u ručičky, což je zlozvyk, který má mnohem tužší kořínek než dudání dudlíku. Palec totiž svému dítěti na rozdíl od dudlíku sebrat nemůžete.
  • Další hlavní výhodou používání dudlíků je jejich schopnost snížit vnímání bolesti u novorozence. U nedonošených dětí dokonce vědci zjistili spojitost mezi používáním dudlíku a zkrácením doby pobytu v nemocnici. Americká akademie pediatrů doporučuje rodičům, aby svým dětem dávali do jednoho měsíce věku při usínání dudlík, jako prevenci proti syndromu náhlého úmrtí. Používání dudlíku je vhodné zejména v době, kdy přestává být dítě kojené a přechází na lahev.

Nevýhody dudlíku

  • Dudlání je návykové. Dudlík by měl být jen krátkodobým řešením a pomocníkem. Miminko si totiž může velmi rychle na dudlík vypěstovat návyk a následně se nebude schopno samo bez dudlíku uklidnit ani usnout. U používání dudlíku tedy platí, že vše je nutné dělat s rozumem.
  • Nedoporučuje se časté používání dudlíků u novorozenců, u kterých je předpoklad, že budou dlouhodobě kojené. Díky dudlíku by pak dítě mohlo odmítat prs.
  • Podle odborníků je přímá spojitost mezi dudláním a výskytem zánětu středního ucha u malých dětí.
  • Stomatologové upozorňují, že časté dudlání může negativně působit na formování čelistí dítěte a dávají do souvislosti s používáním dudlíků i problémy se správným postavením zoubků u dětí, které měli dudlík do dvou až čtyř let.

Rozlučte se v pravý čas

Občasné používání dudlíku se obecně doporučuje u dětí do šesti měsíců. Poté by mělo dojít k jeho postupnému odebírání a odvykání dítěte. Ideální je, když dítě oslaví své první narozeniny už bez něj.

Můj syn se kupříkladu rozloučil se svým dudacím kamarádem velmi originálním způsobem. Asi týden před prvními narozeninami jsme dali „dudu“ za okno na parapet pro veverku a její miminka. Veverka pak druhý den přinesla synovi jako poděkování nové, krásné, modré autíčko na hraní.  K mému překvapení byl syn statečný a dál se po dudlíku neptal. I když je nutné zmínit, že dudlík používal jen velmi zřídka a jen před spaním (když usnul, tak jsem mu ho vždy odebrala). Můj syn měl na usínání jiný rituál než cumlání dudlíku. Oblíbil si pravý spodní růžek na své dečce a vždy před usnutím se jím drbal/šimral mezi očičkama. Pojmenoval ho „jůjek“. Problém nastal v momentě, kdy jsem mu chtěla dát jeho deku vyprat. To pak přišel potok slziček a synek vydržel sedět více jak hodinu před pračkou a trpělivě dohlížel, aby se mu „jůjek“ nikam neztratil. Tento rituál mu vydržel až dodnes (i když deka je dávno jiná a on už tolik netrvá na tom jednom konkrétním „jůjku“) a to brzy oslaví už sedmé narozeniny.

At už tedy máte doma rekreačního dudláka anebo je Vaše dítě fanatický cumlač, myslete na pravidlo: všeho s mírou.

Autor: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více