zveřejněno: 24.07.2018

Co je to ten „úžasný“ epidurál a jak vůbec funguje?

Následující informace o spinálních injekcích a epidurálních injekcích Vám pomůže se rozhodnout, zda je jedna z těchto forem anestezie správná pro váš porod.
Co je to ten „úžasný“ epidurál a jak vůbec funguje?

Každá máma říká: nikdy nebudete zcela vědět, jak se budete cítit během porodu. A to bez ohledu na to, kolik příběhů jste slyšeli od přátel či kolik knih jste přečetli. To znamená, že budete určitě chtít získat pocit jako byste ani nerodila. Jakoby vás nic nebolelo. Epidurální injekce je jednou z nejběžnějších forem anestezie. Ta vám blokuje porodní bolesti.

 

"Epidurální anestezie pro úlevu od bolesti je druh anestezie, kdy se léky proti bolesti aplikují blízko dolní části páteře nebo páteře," vysvětluje MUDr. Sangeeta Kumaraswamiová, anesteziologka specializovaná na porodnickou anestézii u Westchester Medical Center, vlajkovou lodí Westchester Medical Center Health Síť ve Valhalla, New York. "Ochromuje tělo injekčním podáním a umožňuje ženě, aby zůstala bdělá, aby to pro ni bylo vše pohodlnější po celou dobu trvání porodu. Zároveň aby cítila tlak, když je na čase porodit dítě. Může se také označovat jako epidurální blok nebo epidurální injekce . "

 

Vaše děloha se smršťuje, což vede k bolestem, které cestují z dělohy přes nervy v páteři nebo páteří do mozku, vysvětluje Dr. Kumaraswami. "Bolest je zpravidla mírná v ranném věku, ale horší je k porodu."

Tím, že se rozhodnete mít epidurální anestezii, můžete zablokovat tyto zesílení pocity. Iffath Hoskins, MD, klinická asistentka na katedře porodnictví a gynekologie na NYU Langone Health v New Yorku, vysvětluje, že anestetikum je injektováno do epidurálního prostoru, což je prostor, který obklopuje nervy v míše. "Anestetický prostředek pak ochromí nervy, které se stanou necitlivé a tak zabraňují přenosu bolestivých pocitů," poznamenává.

 

Jaké jsou formy podání?

 

- injekce do páteře

Tato forma léku je jednou z injekcí, která může být použita samostatně nebo v kombinaci s epidurálním, vysvětluje Dr. Kumaraswami. "Když je používán samostatně, je podáván přes jehlu vloženou do dolní části zad do kanálku," poznamenává. "Zatímco úleva od bolesti je okamžitá, obvykle trvá od jednoho a půl do tří hodin a může se opotřebovávat předtím, než je dítě porozeno."

 

- epidurální anestezie

Tato forma umožňuje další umístění epidurálního katétru (který je zasunut do vašeho epidurálního prostoru, když je jehla odstraněna a katetr je nalepen na záda). Katétr zůstává na místě po zbytek porodu, říká Dr. Kumaraswami. "Malé dávky léků mohou být podle potřeby podávány v intervalech," říká doktor Hoskins. "Tato úleva může trvat až do 24-36 hodin - plus i několik hodin později. Epidurální analgezie se také používá v chronických bolestivých situacích, které mohou trvat i několik dní." 

 

Také záleží na nemocnici, ve které zrovna jste a chystáte se zde porodit své dítě. Já rodila dvakrát ve stejné nemocnici, která upouští od epidurální anestezie, tak mi ani nebyla nabídnuta.

U prvního porodu jsem, ale velmi využila Entonox - směs kyslíku a oxidu dusného, který jsem vdechovala. Pomohlo mi to se uvolnit a těšit se na příchod mého prvního syna.

 

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více