zveřejněno: 11.04.2018

Co dělat, když začnou růst zoubky?

První rok života Vašeho dítka je plný různých poprvé. Vaše dítě prochází během prvního roku života neuvěřitelným vývojem osobnosti. Rozvíjí se také jeho motorika, vnímání, vyjadřování a samozřejmě i jeho tělíčko. Kromě kouzelných a krásných momentů, jako je první překulení na bříško, první pokusy o mluvení, žvatlání prvních slůvek nebo první krůčky, se během prvního roku setkáte Vy a Vaše dítko i s méně příjemným obdobím, které nastává, když Vašemu děťátku začnou růst první zoubky.
Co dělat, když začnou růst zoubky?

První rok života Vašeho dítka je plný různých poprvé. Vaše dítě prochází během prvního roku života neuvěřitelným vývojem osobnosti. Rozvíjí se také jeho motorika, vnímání, vyjadřování a samozřejmě i jeho tělíčko. Kromě kouzelných a krásných momentů, jako je první překulení na bříško, první pokusy o mluvení, žvatlání prvních slůvek nebo první krůčky, se během prvního roku setkáte Vy a Vaše dítko i s méně příjemným obdobím, které nastává, když Vašemu děťátku začnou růst první zoubky.

Každé dítě je jiné a stejně tak, jako každé dítě začne lézt, chodit, mluvit v různou dobu, tak i zoubky začínají každému dítku růst v jiný čas.

Kdy začínají růst zoubky?

Většinou se první zoubky začínají v pusince dítěte klubat mezi 5 až 7 měsícem, není ale výjimkou, že se první zoubky objeví již po pár týdnech života anebo naopak u některých dětí až kolem jednoho roku či dokonce ještě později. Pro malého človíčka nemusí být toto období nic moc příjemného.

Jak poznám, že mému dítěti rostou zoubky a nejde o nemoc?

Nejdříve se v pusince většinou objeví dolní přední zoubky a poté se klubou horní. To, že Vašemu dítěti rostou zoubky, poznáte podle nateklých a zarudlých dásní, které se brzy změní v bílé a tvrdé bouličky. V místech, kde se zoubky prořezávají, může mít Vaše dítko citlivou a rozpálenou tvářičku. Každé dítko prožívá růst zubů jinak. Já měla štěstí a o tom, že synovi rostou zoubky, jsem téměř nevěděla. Jiné děti růst svých prvních zubů doslova protrpí. Klubání prvních zoubků je často doprovázeno mrzutostí, pláčem, nechutenstvím, průjmem a zvýšenou teplotou. Pokud Vašemu dítku zrovna rostou zoubky, bude mít pravděpodobně tendenci více slintat a dávat do pusinky a ožužlávat různé předměty i když to dříve nedělalo.

Jak dítěti ulevit? Využijte šikovné pomocníky

Bolestivé prořezávání zoubků je přirozenou součástí růstu Vašeho dítka a pravděpodobně bude mít takové období vliv na celou rodinu. Připravte se na více pláče a bezesných nocí. Je však spousta možností, jak svému dítěti od nepříjemných pocitů při růstu zubů alespoň trošku ulevit.

  • Masáž

Dásním ulevíte jemnou masáží. Vhodné je použít na masáž dětský měkký kartáček, který si může Vaše dítko samo ožužlávat. Další šikovnou pomůckou na masáž dásní je masážní návlek, který si navlečete na prst a necháte jej své dítě okousávat.

  • Kousátka

Velmi účinná jsou také dětská kousátka. Nejčastěji jsou k dostání dva druhy. Tvrdá anebo měkká se speciální výplní, která můžete dát na pár minut do lednice či mrazáku a tím jejich účinek ještě vylepšit o chladící efekt.

  • Gely na dásně

Dalším skvělým pomocníkem při růstu prvních zoubků je léčivá mast Calgel obsahující lokální anestetikum, které bolavé místo v pusince Vašeho dítka znecitliví a rychle uleví od bolesti. Tento gel se mi výborně osvědčil nejen u syna, ale také u sebe samé. Gel obsahuje i účinné antiseptikum, které do dásně nepustí žádný zánět. Tento gel zakoupíte v lékárně bez lékařského předpisu a je určený dětem od 5 měsíců.

  • Chlazená zelenina

Ne příliš veřejně známými pomocníky při růstu zoubků jsou salátová okurka a mrkvička. U nás naprosto nenahraditelné pomocnice. Stačilo dát synovi do ručky dobře vychlazenou mrkev a cesta v kočárku byla hned o něco méně mrzutá. Velmi rád si tak masíroval dásně.

  • Sirup proti bolestem

Po konzultaci s pediatrem lze samozřejmě dítěti podat i vhodný dětský sirup proti bolesti a zvýšené teplotě, pokud ale nechcete hned sahat po lécích, můžu Vám vychlazenou mrkev vřele doporučit k vyzkoušení.

Patříte-li mezi ty šťastnější maminky, které u svých dětí nezpozorovaly žádné nepříjemné komplikace ani mrzutosti při růstu zoubků, můžete si opravdu gratulovat. Vám ostatním přeji hodně trpělivosti a ať je to méně příjemné období co nejdříve za Vámi.

Autor: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více