zveřejněno: 26.11.2018

Co dělat, když chytré dítko nezapadá do kolektivu?

Většina dětí nastupuje do školky ve věku tří let. Od té doby změní kolektiv ještě několikrát. Některé děti se adaptují rychle, najdou si nové kamarády a nemají v novém kolektivu

Co dělat, když chytré dítko nezapadá do kolektivu

Většina dětí nastupuje do školky ve věku tří let. Od té doby změní kolektiv ještě několikrát. Některé děti se adaptují rychle, najdou si nové kamarády a nemají v novém kolektivu žádné problémy. Děti dovedou být někdy někdy ve své upřímnosti zlé a kruté. Nadprůměrně chytré dítě bývá častým terčem posměšků od spolužáků. Děti často nic neřeknou, proto je důležité si všímat neobvyklých změn v jeho chování.

Jak odstrkované dítě poznat?

Děti se během vývoje změní a ani nemusí jít o problém v kolektivu ve škole. S příchodem do první třídy prožívá dítě mnoho změn, které se mohou projevit mírnými výkyvy v chování. Příznaků, jak poznat dítě, které se ve škole trápí je více. Jindy upovídané dítě začne být tišší, uzavřené. Na otázky, jak bylo ve škole neodpoví nebo podrážděně odsekne. Každá „hloupost“ ho rozpláče. Někdy dochází k pomočování. Dalším faktorem jsou bolesti bříška při ranním předávání dítěte. Jinak chytré a nadané dítě začne ze školy nosit špatné známky. U dětí ve starších ročnících může dojít k psychosomatickým potížím, migrénám, sebepoškozování, v extrémních případech k pokusu o sebevraždu. Kromě vyššího intelektu bývají odstrkované děti z nižších sociálních vrstev, fyzicky méně zdatné děti nebo děti dlouhodobě nemocné.

Co dělat, aby bylo dítě ve škole spokojené?

Mluvte s ním. I když neodpovídá nebo odsekává, nevzdávejte to. Vyzvídejte každý den, co se dělo ve škole. Mladší děti uklidňují rituály. Snažte se sním mluvit u společné večeře nebo po pohádce před spaním. Snažte se zjistit všechny informace. Nebojte se zeptat i jeho nejbližších kamarádů. Děti bývají mnohdy více upovídané k jiným lidem než k vlastním rodičům. Spolupracujte se školou a družinou. Když navštěvuje nějaké kroužky, ptejte se i tam. Zapojte ho do společných činností. Podle některých odborníků pomáhá přestavění dětské pokoje.

Pokud se situace nezlepšuje, navštivte odborníka. Dítě se mu často svěří raději. Některé nechtějí trápit své rodiče a vše v sobě tutlají.

 

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více