zveřejněno: 15.03.2018

Budeš mít sestřičku/bratříčka! Jak dítě připravit na příchod sourozence?

Jak připravit své prvorozené dítě na příchod sourozence, aby byla nová situace v rodině pokojná, harmonická a bezbolestná? Bude to sice nelehký úkol, ale zcela jistě není nemožný.
Budeš mít sestřičku/bratříčka! Jak dítě připravit na příchod sourozence?

„Budeme mít miminko!“ Zpravidla je tato zpráva důvodem k radosti, gratulacím a oslavám – to ovšem neplatí v případě Vašeho prvorozeného zlatíčka. Jestliže doma nemáte andílka, který si sourozence vroucně přeje (ano, věřte nebo ne, ale i to se občas stává, nicméně je tento úkaz spíše vzácný) bude Váš prvorozený drobeček nejspíš cítit zradu a nejistotu a nemůžete mu to mít ani v nejmenším za zlé. Vždyť až do teď byl jediným středobodem Vašeho vesmíru a najednou už nemá Vaši stoprocentní pozornost, péči ani čas. Z ničeho nic někdo rozhodl, že se o Vás bude muset dělit s malým, věčně uplakaným vetřelcem. Pravděpodobně Vašemu dítěti víří hlavinkou tisíc scénářů, jak asi bude Váš rodinný život fungovat po příchodu toho malého uřvaného uzlíku. Možná Vás dokonce zasype hromadou nepříjemných otázek. „K čemu jsou mimina dobrá? Vždyť s nimi není ani žádná legrace.“ “Nemohli bychom mít místo sourozence raději štěňátko?“ “A to u nás to dítě zůstane už napořád?“ „Určitě mi bude brát hračky, já žádného bráchu nechci!“

Negativní reakce dětí je často způsobena jejich nejistotou

Pokud Vaše dítě reaguje zprvu na zprávu o novém členu rodiny odtažitě, trucovitě nebo dokonce sobecky, nebuďte smutná – reaguje tak z nejistoty. Čas a Vaše diplomacie všechno uvede do správných kolejí. Je důležité poskytnout svému dítěti dostatek podrobných informací o tom, jak bude Vaše domácnost fungovat, co všechno se změní, a jak. Bude potřebovat ujistit, že příchod miminka neznamená, že ho odsouváte na druhou kolej.

Kdy dítěti sdělit, že bude mít sourozence?

Pokud je Vaše prvorozené v předškolním věku – tedy do 5 let, je vhodné se seznamováním s novou rodinnou situací počkat co nejdéle. Předškoláci jsou velmi fixovaní na maminku a dokáží být opravdu majetničtí. Však znáte situace, kdy za Vámi prcek chodí jako ocásek. Nikdy nejste sama, pokud drobečka nepůjčíte na odpoledne babičkám. Já první dva roky mateřství neměla soukromí ani při čištění zubů – syn považoval za životně důležité mi při všem asistovat (a zejména v koupelně – no co kdybych se mu nešťastnou náhodou spláchla do toalety). Dokonce se u nás projevilo i období, kdy jsem nemohla na hřišti věnovat více pozornosti cizímu dítěti. Pokud se tak stalo a můj synek si toho všiml, ve vteřině se mi škrábal na klín a byl schopný mi viset na krku další hodinu, dokud neusoudil, že mám oči jen pro něj. Jestliže tedy máte doma malý ocásek, počkejte s oznámením té radostné novinky co nejdéle – nejlépe dokud si Váš prcek sám nezačne všímat změn na Vašem bříšku. Pak pro Vás bude snazší mu vysvětlit, že uvnitř nosíte malé miminko, které s Vámi později bude bydlet.

Zapojte své dítě do příprav na miminko

Vaše dítě potřebuje v tomto období cítit, že je milované a stále chtěné mnohem více než kdy jindy. Probuďte v něm ochranářský cit vůči svému malému sourozenci ještě před jeho příchodem. Zapojte své prvorozené dítě do všech přípravných procesů, vyslechněte si jeho názory a nápady. Uvidíte, že pokud mu dovolíte, aby Vám pomohlo vybrat barvu pokojíčku pro sourozence, nábytek, oblečky nebo hračky, kočárek, dudlík nebo třeba i jméno, bude se cítit jako důležitý člen rodiny a nebude si připadat opomenuté. Výborný způsob, jak svému dítěti dodat sebedůvěru a ukázat mu, že je pro Vás jeho názor důležitý, je formou rodinné porady. Naplánujte si jednou týdně společnou schůzku se všemi členy a dělejte důležitá rozhodnutí společně.

Buďte upřímná a citlivá

Vaše dítě bude mít dozajista spoustu otázek spojených s příchodem nového člena rodiny. Snažte se být trpělivá a opravdu upřímně mu na vše odpovězte. Pokud by z Vás cítil rozpaky nebo náznak vyhýbavosti, přiživí to v něm jen jiskřičky nejistoty. Často svému dítěti opakujte, jak moc je pro Vás důležité. Povídejte si s ním o všem, co Vaši rodinu čeká za změny. Vysvětlete mu, že Vám miminko možná v prvních týdnech zabere spoustu času a že bude ze začátku potřebovat trošku více pozornosti.

Nechte své dítě pomáhat

Když už jste si domů přivezla malý uzlíček štěstí, je důležité ho správně seznámit se starším sourozencem. Nechce velkého bráchu/ségru, aby Vašemu miminku ukázal svou oblíbenou hračku nebo knížku. Požádejte ho o pomoc při přebalování. Může Vám podávat ubrousky nebo svému maličkému sourozenci namazat zadeček. Poproste ho, zda by Vám a miminku nezazpíval nějakou písničku při kojení, podal miminku dudlík nebo přidržel lahvičku, pohoupal kočárek. To vše jsou maličkosti, kterými Vašemu dítěti dáte najevo, že je důležitou součástí všeho dění. Vysvětlete svému dítěti, že pokud Vám s miminkem občas pomůže, zbyde Vám více času na hry s ním.

Neodbývejte své starší dítě, i když to pro Vás může být ze začátku velmi vyčerpávající. Požádejte o pomoc tatínka nebo babičku, aby Vám pomohli s každodenními činnostmi. Pokud máte se svým starším dítětem nějaké usínací rituály, je to ideální příležitost, jak mezi dětmi vytvořit pevné pouto. Přiberte ke čtení večerní pohádky nebo mazlení i miminko.

Závěrem Vám přeji šťastné a veselé děti, které se mohou na staršího bráchu nebo ségru kdykoli spolehnout.

 Autor článku: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více