zveřejněno: 07.08.2018

10 věcí, které vás můžou překvapit ve školce

Taky jdete od září poprvé do školky? Těšíte se, děsíte se? Opět na to nejste sami. I já jdu v pondělí 3.9.2018 s naším starším synem poprvé do školky....
10 věcí, které vás můžou překvapit ve školce

1.) Končí pohoda..

-  doteď jste si mohli přispat či si aspoň upravit spánek. Tedy aspoň teoreticky. Měli jste naplánovaný celý den. A když pršelo vyhlásila jste pyžamový den. Toto teď skončí. A pokud máte smysl pro povinnost (jako my ;-)) bude to pro vás jednoduší. Si vytvořit pravidelnost nového režimu a nebudete dělat zmatky v hlavě tím, že jednou do školky půjde a podruhé "nemusí".

2.) ...začíná svoboda!

- na druhé straně jste odteď výrazně víc paní svého času. Vaše dítko se pomaloučku osamostatňuje a vám je  z toho sice trochu teskno, jak to všechno uteklo, ale zase se vám uvolňují ruce. Pokud pracujete z domova (jako já) tak najednou zasnete, kolik toho stihnete a že se na to lépe soustředíte! Na to se já osobně těším. Aneb uznávám rčení: "spokojená maminka, spokojené děti." Nebo naopak zůstáváte dál doma s druhým či dalším miminkem? Starat se "jen" o jedno dítě je vlastně .... učiněný balzám na duši. A na to starší můžete být právěm hrdá, protože adaptace proběhne rychleji, hladčeji než si myslíte. To dáte!

 

3.) Jen jedno z mnoha

- to, že umístíte dítko do kolektivu bývá sice "tvrdá realita". Ale i paní učitelky se snaží o individuální přístup a vaše dítko je nyní jedním z mnoha. Doma se vše točilo jen kolem něco či ní, nyní je součástí celé skupinky dětí. I tohle, ale vaše dítě posilní a pomáhá mu s dalším vývojem.

4.) Celý nový svět

- dítě má nyní úplně nový svět. Budete díky tomu v úžasu, co všechno ví a umí samo. A možná nakonec díky šatnám ve školce najdete vy sami přátelé - rodiče Pepíčka nebo Aničky. :-)

5.) Vzorek oběda s sebou domů

- může se, ale stát, že dítě, které bylo čisté i při jídle najednou bude mít na každém třičku ochutnávku ze školkového jídla. Nebo dítko, které krásně mluvilo začne dokonce koktat. To všechno se může na chvíli stát, ale nebojte všechno má na svědomí zásadní zlom v jeho životě. A všechny špatnosti či kroky zpět časem odezní.

6.) My nepapáme pomazánky

- máte neustále potřebu paní učitelce zdůrazňovat, že vaše Anička neholduje pomazánkám všeho druhu, nebo že po obědě nespí už od 1,5 roku? Malé upozornění může být sice důležité, ale neustálé připomínání dané věci by mohlo způsobit totální rozpad dne v celé školce. Představa, že každou maminku akceptuje a bude dodržovat životní rytmus každého dítka je totiž neuskutečnitelná a nereálná.

7.) Ach ty nástěnky

- dítko ještě nemá uspořádaný čas ani datum, tak jednoduše stačí sledovat nástěnku (abyste nepřišli na focení dětí pozdě, nebo aby dítko neodjelo do divadla pozdě).

8.) S oparem zůstane doma

- různé infekce jsou strašákem snad každého z rodičů malých dětí. Bohužel toho se bojím i já snad nejvíc. Říká se, že první rok bude, co se týká imunity pořádný otřes pro dítko. Pak by nemocnost měla klesat. Každopádně, co já si pamatuji ze školky věta typu: "Ve školce se vyskytly ...". vám minimálně ze začátku poleze krkem.

9.) Po o...

- další největší strach jako máme tříleťáka mám ze spaní po o. Protože my opravdu nespíme zhruba od 2 let v poledne :-/ Mám, ale druhého syna, se kterým jsem doma, takže asi chvíli spinkat ve školce nebude. Protože ho budu vyzvedávat dříve. Určitě by se mi, ale hodilo kdyby tam byl klasicky celý den. Dnes je, ale i tato činnost trochu benevolentnější. Zkuste si zjistit, jak je to s odpoledním spánkem. Některé školky umožňují dětem, co spát nepotřebují, poslouchat pohádku nebo si malovat. A možná, v to věřím u svého syna, že bude vstávat pravidelně kolem 7.hodiny ranní, takže z dojmů a zážitků ze školky by mohl být natolik unavený, že si rád schrupne.

10.) První rok...

- bývá nejtěžší, jak už jsem psala. Ty další roky budou úplně jiná liga a spousta rodičů právě na tuhle dobu a tenhle věk dětí vzpomíná se slzou v oku, a to doslova.

Tak ať to ty naše robátka zvládnou lehce a adaptace ať je pro nás všechny, co možná nejméně bolestivá ;-) ♥

autor: Odmaminky.cz

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více